V posledním desetiletí si od třebíčské radnice vymohla chodník, zábradlí u hlavní silnice i semafory ošetřený průchod ke gymnáziu. A teď žádá další kroky města, které by řešily frekventovanou dopravu v její bezprostřední blízkosti.

Žádost o několik dopravních opatření radnici v dubnu adresovalo vedení a rada školy a Sdružení rodičů a přátel školy. „Chceme obnovit nástřik přechodu nad i pod parkem na Gorazdově náměstí. V místech, kde schodiště ústí hned na silnici, by zjitřily pozornost řidičů. Nepřehlednou zatáčku u parku bychom chtěli osadit zrcadlem,“ sdělil ředitel Martin Hlávka. Krom toho on i rodiče zdejších žáčků, kteří žádost sami iniciovali, nabádají ke každodenní hlídce strážníků u přechodu přes světelnou křižovatku pod školou. „A v době trhů a prodejních i kulturních akcí na Fóru bychom uvítali vyrozumění městské policie pořadateli. Najíždějí sem dodávky se zbožím, ať tedy strážníci okolí kontrolují,“ dodal Hlávka.

Názor městské policie už v tuto chvíli zná. Dohlížet každé ráno na bezpečí dětí není při stávajícím počtu strážníků v jejích silách. „Situaci kolem Základní školy T. G. Masaryka řešíme spolu s odborem dopravy. Co se týká ranních hlídek, kromě malé kapacity strážníků je rizikový přechod světelně řízen, proto je tu strážník neúčelný,“ potvrdila mluvčí městské policie Lucie Molčanová. Jak ale předeslala, nebrání se nárazovým hlídkám, stejně jako u dalších třebíčských škol.

Písemné stanovisko radnice ještě před dvěma dny Martin Hlávka na ředitelském stole neměl. Nedávno se ovšem osobně setkal s místostarostou Janem Karasem, v jehož kompetenci je právě odbor školství i dopravy. „Jeho návštěvy si cením. Nástřik přechodů máme přislíben hned, jak se umoudří počasí,“ řekl Hlávka.

A dočkat se má rovněž dalšího vstřícného kroku. „Na silnici přes Gorazdovo náměstí a Kofránkovu ulici bude nové dopravní značení. Zónová značka s omezením rychlosti na třicet kilometrů v hodině a zákaz stání,“ informovala mluvčí radnice Irena Syrová.

V souvislosti s podanou žádostí si ředitel Hlávka velmi cení iniciativy rodičů a rady školy. Společné jednání označil za klidné a konstruktivní. „Spolupráce rodičů a školy je na více než dobré úrovni,“ konstatoval.