Zároveň si vyzkouší moderní instalační techniky. Model by měl být hotov koncem příštího roku. Bude možné ho použít i jako prezentaci na výstavách vzdělávání. Projekt je zřejmě na Vysočině ojedinělý. Řekl to ředitel školy Zdeněk Borůvka.


„Všechny spotřebiče v domácnosti – televizi, ledničku, počítač, světla a další – lze optimálním způsobem nastavit tak, aby jejich používání bylo co nejúspornější. Systém by měl pohlídat, aby se spotřebiče nezapínaly zbytečně, případně aby se samy vypnuly, když nejsou v provozu, a to včetně zatahování rolet či zavírání dveří,“ popsal Borůvka. Systém využívající moderní ovládací a regulační prvky může zabránit i případným neštěstím a haváriím.


Ovladače, řídící systémové prvky a akční součástky je podle Borůvky možné kombinovat podle aktuální nabídky firem dodávajících součásti domovních instalací. Model tak lze využívat dlouhodobě a udržet při tom vysokou technickou úroveň.


Budoucí energetici


Náklady na vybavení elektronickými regulačními prvky dosáhnou asi 300 tisíc korun. Škola chce získat většinu peněz z projektu Zelená energie, desetinu nákladů uhradí ze svého rozpočtu.


Střední průmyslová škola v Třebíči klade na výchovu budoucích elektrotechniků a energetiků velký důraz. V roce 2009 tam vznikl v rámci projektu Vzdělávání energetiků na Vysočině nový studijní obor – energetik. O náklady 46,5 milionu korun se rovným dílem podělil kraj Vysočina a ČEZ.


Absolventi oboru mohou pracovat jako silnoproudaři v elektrárnách a operátoři rozvodů elektrické energie. Měli by najít široké uplatnění v jaderných a klasických elektrárnách i v příbuzných oborech. V prvním a druhém ročníku je po 30 studentech.

JAROSLAV BUČEK (ČTK)