Areál z kovu a skla má výšku sedm metrů, dlouhý je 380 metrů a široký 100 metrů. Do této rozlohy by se vešlo pět fotbalových hřišť v parametrech pro mezinárodní utkání.

A zatímco včera bylo venku větrno a teplota okolo nuly, uvnitř se dá zahřát. Dělníci totiž dokončují montáže skleněných tabulí. Jsou z antireflexního difuzního temperovaného skla, které má tu vlastnost, že se v případě poškození rozbije na malé kostičky. Nehrozí tak nebezpečí, že by se někdo výrazně pořezal či zranil.

Světelný smog nebude, slibuje farma

A byť je teprve předjaří, farma už má nabranou první vlnu zaměstnanců. „První dvacítku jsme vzali z první stovky zájemců. Jsou to převážně ženy. Zaujalo je zaměstnání ve specifickém prostředí od pondělí do pátku na jednu směnu s hrubým platem až kolem 23 tisíc po zapracování, ke mzdě jsou pak ještě další benefity,“ prozradil Zahrádka. Budou následovat další dvě vlny náboru, a to na přelomu dubna a května. V konečné fázi najde ve sklenících práci až 40 dobře proškolených lidí.

Cvičení Integrovaného záchranného systému v třebíčské nemocnici.
OBRAZEM: Plameny na kožním oddělení. Evakuaci a hašení cvičilo skoro 60 lidí

Produkce je naplánovaná okolo 1000 tun ročně pro tuzemský trh. Původně se mluvilo i o pěstování okurek, nakonec farma zůstane pouze u rajčat. Výhodou má být výborná chuť díky dobré zralosti plodů. Aby se zelenina cestou do Česka nezkazila, musejí ji v zahraničí utrhnout nezralou. A to je „chuťové mínus“.

V kožichovických sklenících už montéři začnou co nevidět připevňovat černé žaluzie, které vnitřní prostor podle potřeby zcela odstíní od okolního světa. Budou mít funkci rovněž tepelně izolační. Provoz tak nebude zdrojem světelného smogu, jak tomu nedávno bylo na pomezí Česka a Polska, kde polské skleníky v noci zářily a obtěžovaly široké okolí.

Hydroponie a wi-fi

Tisíce rostlin rajčat se budou pěstovat hydroponicky, každá ve speciálním balu z kokosového materiálu. Zálivka bude k zelenině přivedena po kapkách. Květy opylují čmeláci, kteří budou žít uvnitř skleníku. Režim, kdy je vpustí na květy, bude obsluha řídit prostřednictvím wi-fi. Stejně tak zálivku a hnojení.

Proč čmeláci a ne včely? Vychází to ze schopností těchto dvou druhů hmyzu. Čmelák se dokáže bezpečně orientovat uvnitř skleněné haly, což je u včely problém. Čmeláky farma přiveze z chovné stanice na Slovensku, sazenice budou z Holandska a z Rakouska.

Třebíčské hotelové škole se na Gastrofestivalu v Nitře dařilo.
Je libo restované krevetky? Hotelovka na gastrofestivalu válcovala konkurenci

Celý areál má vlastní energetický zdroj, kterým bude vytápěn. Má i dva zásobníky tepla, díky kterým bude možné udržet uvnitř stabilní teplotu při výpadku tepelného zdroje nebo v případě velkých mrazů. Zálivku zajistí dešťová voda svedená z okolních průmyslových hal do velké zakryté nádrže vedle skleníků. K rostlinám poputuje po mechanické filtraci a ohřátá na pokojovou teplotu.

Spraví silnice

„Samozřejmě je to veliká stavba, lidi u nás ve vsi to už ale berou jako realitu. Několik tam bude zaměstnaných. Farma přislíbila, že opraví silnice, které u nás při stavbě těžké náklaďáky poškodily,“ zhodnotil situaci kožichovický starosta Otakar Maštera.

Celkem výstavba skleníků vyjde na 180 milionů korun. Zdejší produkci si bude veřejnost moci zakoupit v místní prodejně. Jinak ji kamiony odvezou do logistických center, kde si je obchodních zabalí do svých obalů a rozvezou do supermarketů po celé republice.

Skleníky se stejným know-how jsou v tuzemsku ještě například ve Smržicích na Prostějovsku nebo ve Velkých Němčicích na Břeclavsku. Jejich provozovatelé jsou sdruženi ve společnosti Čerstvě utrženo.

Co je Čerstvě utrženo
Neziskové odbytové družstvo s názvem Čerstvě utrženo založili v roce 2017 někteří farmáři společně s firmou NWT, která staví skleníky podle holansdkého modelu. Jejich cílem je nabízet lokální ovoce a zeleninu pod společnou značkou. Domlouvají se na základě zájmu zákazníků, co budou pěstovat. Díky společnému postupu chtějí být silnější při vyjednávání o podmínkách s obchodními řetězci.
Zdroj: NWT