„Objekt pro pracovní terapii drogově závislých se rozbíhal postupně, kromě dřevodílny jsme zřídili prostory pro zpracování ovčí vlny, pěstujeme zde také sazenice a bylinky,“ řekla Marie Paločková z Oblastní charity Třebíč, která Skleník provozuje.

Ze strany klientů K-centra je zájem o práci v chráněné dílně velký, a není divu. Kromě získání prvotních návyků si ti, kteří ve Skleníku pracují, odnesou i jídlo. Zájem z jejich strany je dokonce tak velký, že se do dílem musí předem objednávat.

„Provoz Skleníku je dost finančně náročný. Nejde jen o poplatky na běžné provozní náklady jako jsou elektřina a teplo, levné nejsou ani vstupní výrobní materiály. Proto můžeme zajistit provoz jen na tři hodiny denně pro čtyři až pět klientů,“ vysvětlil Ivo Vítek, vedoucí K-centra Noe.

Skleník si na sebe zatím nevydělá a hodnota finálních výrobků nepokryje jeho náklady. Přesto v konečném důsledku může přinést větší užitek, než by se na první pohled zdálo. „Pokud se člověk do určitého věku nenaučí pracovat, ztrácí na trhu práce svoji cenu. Nemá potřebné návyky a není schopen je ani získat. Společnost pak takový jedinec stojí peníze. Pokud se nám podaří klienta zařadit, ušetří společnost daleko víc než, jsou náklady třeba na provoz chráněné dílny,“ vysvětlil Vítek.

Během zkušebního provozu Skleníku byla vytvořena pravidla pro klienty, systém jejich odměňování a základní sortiment výrobků. „V současné době v dílnách vznikají krmítka a budky pro ptáčky, náušnice a korále z ovčí vlny, kuchyňská prkénka a další dekorativní i užitné výrobky. Pěstujeme sazenice rajčat, salátu, paprik a bylinek. Zahájili jsem i ruční výrobu briket na topení z odpadního papíru,“ upřesnila Marie Paločková.
Podpořit Skleník může každý. Třeba tím, že si koupí výroky klientů, buď přímo v K-centru Noe v Hybešově ulici, nebo v sídle charity v ulici Leopolda Pokorného.