„sKartu nechci. Je jednodušší nechat si posílat peníze na účet, než mít další účet a z něj platit," mínila Jana Bobková z Petrovic, která se v pondělí dostavila na úřad i s dítětem.

„Myslím si, že karty jsou zbytečné, když každý má svůj účet," přidala svůj názor Petra Tesařová z Třebíče, když ke dveřím kanceláře pro výdej sKaret dorazila s kočárkem. Na adresu novinky mladá maminka poznamenala: „sKartu bych stejně nepoužívala. Peníze si nechám dál posílat na svůj účet."

Podle informací úřednice z třebíčského Úřadu práce, klienty, kterým úřad dosud posílal dávky, vyzývá postupně písemně k tomu, aby se na jejich úřad dostavili pro vyzvednutí sKarty, pokud již obdrželi PIN kód. Do té doby jim peníze chodí stejným způsobem, jak byli zvyklí a měli s úřadem dohodnuto.

Nikdo neví, co bude

„Pokud přijde klientovi sdělení, že si má u nás kartu vyzvednout, musí tak učinit do půl roku," upozornila Deník úřednice. Po půl roce, pokud si klient sKartu nevyzvedne, by měla být karta znehodnocena, nárok na dávku by podle úřednice měl klientovi trvat.

sKartu považuje za zbytečnou Petra Šetlerová z Třebíče. „Když chodily peníze na účet, bylo to lepší. Proto si nechám i teď převést peníze na účet." Domnívá se, že některým lidem s sKartou vzniknou trable. „Cožpak ale teprve ti, kteří jsou na vozíčku," zamýšlela se Šetlerová.

K tomu přidal názor Jiří Jánský: „Myslím, že daleko větší potíže budou mít s sKartami invalidní důchodci na vesnicích, pakliže nemají nikoho spolehlivého, koho by poslali, aby jim zajel vybrat peníze z bankomatu do města."

Stovku bankomat nevydá

Potíž by podle něj mohla vzniknout i při výběru peněz sKartou ze spořitelního bankomatu, protože ten nevydává stokoruny.

„Je to neférové, když člověk, který počítá doslova s každou korunou, musí část peněz v bance nechat jen kvůli tomu, že bankomat stokorunu a drobné nevydává," zlobil se.

Zda se zákon za čas změní, a ti kteří o sKartu nestojí, si ji nebudou nakonec muset „vyběhávat", aby se ke svým dávkám vůbec dostali, zatím nemá jasno nikdo, natož úředníci, kteří o celé záležitosti nerozhodují. Proto se nelze divit, že i oni sami vyčkávají, jaká další rozhodnutí z ministerstva k nim doputují.

Jsou i jiné potíže…

Jak včerejší návštěva Deníku na úřadu potvrdila, potíže nejsou jen s sKartami.

„Nepřišel nám příspěvek na dítě. Teprve až z televize jsem se dozvěděla, že je to nejspíš tím, že jsme znovu nešli potvrdit na úřad svůj trvalý pobyt a trvalý pobyt dítěte. Přitom ale žádné upozornění, že tak máme učinit, vůbec na naši adresu nepřišlo, přestože máme adresu trvalého pobytu léta stejnou," zlobila se čtyřicetiletá Jana z Třebíče.