VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Skálu musela spoutat ocel

Třebíč - Druhé největší město Vysočiny má štěstí i smůlu na velmi členitý terén. Jeho součástí jsou na několika místech také prudké stráně a skalní masívy. Městský úřad proto pokračoval i letos s jejich zpevňováním.

19.11.2008
SDÍLEJ:

Chodci na mostku spojujícím Židovskou čtvrť s Hasskovou zahradou míjí nedávno vsazené zpevňovací kotvy. V době starostování Pavla Heřmana byla Židovská čtvrť propojena s centrem města dvěma lávkami pro pěší.Foto: DENÍK/ Michaela Hasíková

Činnost se tentokrát soustředila mimo jiné na skalní výchoz mezi Židovskou čtvrtí a parčíkem zvaným Hasskova zahrada. Na lávce, která spojuje obě lokality, si chodci mohou všimnout nově vsazených kotev. Na kameni je ještě patrný zbytek světlého prachu po vrtání otvorů.


Metrová štěrbina


Od podzimu loňského roku také dodnes probíhá měření podezřelé štěrbiny pod návrším Hrádek. Puklina se nachází přímo pod Masarykovou vyhlídkou. Je široká několik centimetrů a dlouhá přes jeden metr. Radnice zjišťuje, zda štěrbina nevykazuje horizontální, vertikální nebo diagonální pohyb. V měsíčních intervalech zaznamenává odbor komunálních služeb speciálním posuvným měřidlem zjištěné hodnoty.


Pokud monitoring prokáže pohyb, nechá městský úřad zpracovat projekt sanačního opatření a následně se skála bez odkladu zpevní. Podle informací z odboru komunálních služeb je nutno zdůraznit, že měření je preventivním opatřením. Bezprostřední nebezpečí v místě prý nehrozí.


Skalní masívy sanuje město od roku 1993. Dosud takto byly zabezpečeny svahy například v ulicích Chmelova, Obránců míru, Cyrilova a Zdislavina. Na tyto akce už bylo vynaloženo z rozpočtu několik milionů korun. Radnice v posledních letech využila také státní dotace. Na každou lokalitu si město nechá zpracovat geotechnický posudek. Práce pak provádí odborná firma. Nejprve se na svahu vykácejí náletové dřeviny, které narušují jeho soudržnost. Pak se odtěží uvolněné balvany a skalní bločky. Nestabilní skalní výchozy rozruší firma někdy za použití trhacích prací malého rozsahu.


Následně se provede samotné zpevnění. Větší skalní bloky se upevní pomocí kotev o délce tří až pěti metrů. V některých případech se potáhnou speciální plastovou sítí s kovovou výztuží. Na svazích pokrytých sítí pak odbor komunálních služeb kosí pravidelně náletové dřeviny, aby se příliš nerozrůstaly. Pomocí výztužné sítě je zabezpečena například stráň v ulici Kateřiny z Valdštejna.

IVAN PŘIBÍK

19.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pálovice.
6

V odlehlých vsích zvítězil Okamura. Moc jiných politiků se tam nehrnulo

Nová poslankyně za hnutí ANO na Vysočině Monika Oborná. Je jí 28 let a je z Náměště nad Oslavou.

Je to úžasný výsledek, který jsme na Vysočině nečekali, říká nová poslankyně ANO

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Vysočina - Politici a odborníci z Kraje Vysočina komentují výsledky voleb

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení