Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Situace je vážná, tvrdí stavaři. Zima firmám ve stavebnictví nepřála

Třebíčsko - Dlouhá a studená zima udělala radost lyžařům a provozovatelům vleků, stavební firmy ale jejich nadšení z mrazu a sněhu nesdílejí. Práce stojí, nepříznivé počasí brání stavařům naplnit přání investorů.

25.3.2013
SDÍLEJ:

Stavba centrálního pavilonu Uherskohradišťské nemocnice. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Michael Lapčík

Firmy na Třebíčsku většinou nemusí sahat k propouštění zaměstnanců s tím, že je zjara opět zaměstnají. Z budoucnosti přesto mají většinou mírné obavy.

„Situace je velice vážná," tvrdí Petr Bobek ze stavební firmy Vesas. „Minulý rok klesl obrat o celou jednu třetinu. Když zadavatel zadá zakázku, ceny jsou jediným kritériem a jsou nesmyslně nízké, stěží pokryjí náklady. V podstatě tak soutěžíme o to, kdo bude stavět s větší ztrátou. I přesto je o zakázky, kterých je stále méně, obrovský boj," popsal.

Razantní pokles spatřuje Bobek loni, rok 2011 byl dle jeho slov ještě celkem v normě. Současnou krizi ilustruje i na tom, že již druhým rokem jeho firma nekupuje novou techniku, i když by se samozřejmě hodila. Práci přes zimu ale museli sehnat jak stávající technice, tak zaměstnancům.

„Od počátku existence naší firmy máme pouze své zaměstnance a snažíme se, aby to tak zůstalo, takže jsme pro ně museli přes zimu sehnat nějakou práci. To se nakonec podařilo, ale nebylo to lehké, práce bylo méně. K propouštění jsme nepřikročili, ale museli jsme sáhnout do finančních záloh, které se ztenčují," vysvětluje Petr Bobek.

Uškodila i daň

Jeden z bratrské dvojice ve vedení firem nabízí svůj pohled na současný stav ve stavebnictví: „Jako jeden z největších problémů vidím výši DPH. Když bývala daň nastavená na pěti procentech, ještě to bylo dobré, ale současných 15 procent je nesmysl. Lidé si tak nakoupí materiál za cenu bez DPH a staví takzvaně na fušku, načerno. Stát i stavaři přicházejí o velké peníze a akorát roste černá ekonomika," stěžuje si Petr Bobek.

Za hranicemi okresu působí stavební firma OSP Moravský Krumlov, která staví na Znojemsku byty a rekonstruuje zdravotní středisko ve Višňové. Její ředitel také není ze současné situace nadšený. „Snažíme se trhu přizpůsobit a zajistit zakázky minimálně tak, abychom nemuseli nikoho propustit. Zatím se nám to daří," konstatoval její ředitel Vlastimil Kocanda.

Ačkoliv nemusela jeho firma posílat zaměstnance na pracovní úřad, situaci vidí nadále černě. Objem staveb podle něj bude ještě klesat. I když se jeho firmě daří, za půl roku může být vše jinak. „Doby, kdy jsme měli nasmlouvané zakázky na rok dopředu, jsou pryč. Dnes plánujeme na měsíce. Podařilo se nám letos uspět ve výběrových řízeních, ale obecně je situace horší než vloni. Spousta firem se snaží pouze přežít," potvrzuje špatnou situaci v oboru Kocanda.

Příznivou prognózu pro stavebnictví jako celek nenabízí ani Pavel Bulant, jednatel firmy Stavoizola, která sídlí v Třebíči a zabývá se izolační činností. „Jestli se politici včas neprobudí a nepodpoří stavebnictví, tak to bude špatné pro celou ekonomiku."

„Stavařina je široký pojem a zahrnuje mnoho činností. Někdo totiž musí cihly vyrobit, další dovézt na stavbu, jiný zaizolovat, vyzdít stavbu, udělat elektriku, topení, kanalizaci, plyn, položit koberce, osadit dveře, okna, vyrobit nábytek, banka poskytne hypotéku a podobně. Objevily se prognózy, které tvrdí, že letos padne 23 procent stavebních firem, tak uvidíme, jak to celé dopadne," říká Pavel Bulant.

Nevlídné počasí uplynulých měsíců a týdnů nepřineslo radost ani jeho firmě. „Letošní zima pro nás byla podstatně horší než loňská, tohle počasí izolatérům a střechařům moc nepřálo. Na jedné větší střeše máme od půlky ledna složený materiál. Práce musely být často přerušovány a pozastavovány vlivem silného větru nebo sněhu. Už to vypadalo, že to dorazíme a zase napadlo. Věřím ale, že to přes léto vše doženeme," doufá Bulant.

Ani ve Stavoizole nebyli nuceni vlivem mrazů a špatného počasí propouštět, investoři totiž nutí firmu stavět celoročně, na což se Bulant dívá s nelibostí: „Doba, kdy se stavaři v létě nezastavili, aby přes zimu čerpali dovolené, odpočívali a nabírali síly, je pryč. Já stále věřím, že se to ale jednou vrátí. Pro všechny by bylo efektivnější v zimě nedělat. Někteří investoři ale stále nepochopili, že zimní počasí má vliv na kvalitu a produktivitu práce," stěžuje si si jednatel izolační firmy

Stavoizola si ale na rozdíl od jiných firem na Třebíčsku a okolí na nedostatek zakázek nestěžuje, do budoucnosti se dívá s nadějí: „Oproti jiným rokům už nyní máme nasmlouváno více zakázek. Po devatenácti letech izolačních prací máme celkem širokou síť stálých partnerů, pro které opakovaně děláme. To je dobrá reklama a toho si vážíme," pochvaluje si Bulant.

Vyjádření velkých stavebních firem působících v regionu, Pozemstavu a S.O.K., se redakci Třebíčského Deníku nepodařilo získat. Ani jedna z firem na dotazy redakce před uzávěrkou vydání nereagovala.

TADEÁŠ MAHEL
TOMÁŠ HAMBÁLEK

Autor: Redakce

25.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nečekaná žeň čekala třebíčské plavce na podzimní ceně Motorletu, zleva David Svoboda, Sára Doležalová, Barbora Seemanová a Marie Magdalena Davidová.

Plavci Spartaku zářili na podzimní ceně Motorletu

Volby na Třebíčsku.

V Okříškách budou u voleb podepisovat petici na podporu obchvatu

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku. Podívejte se

Čáslavice - Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku se nachází na nenápadném místě nedaleko kostela a hřbitova u Čáslavic. Místo zvané Hanzalův kopeček skýtá zvláště za slunných podzimních dní půvabné rozhledy do všech světových stran.

Zahrádkáři budou vystavovat tradiční druhy i rarity

Třebíč - Zahrádkáři se chystají v Třebíči ukázat své letošní výpěstky. Od pátku do pondělí promění Zahrádkářský dům ve Švabinského ulici v jednu velkou podzimní zahradu. Uskuteční se tam jubilejní třicátá oblastní výstava ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Na kapotu auta před domem někdo vyryl kosočtverec

Třebíč - Kosočtverec někdo vyryl na kapotu auta Nissan Juke, která stálo před domem v ulici Sv. Čecha v Třebíči.

Veletrh vzdělávání představí v Třebíči nabídky škol

Třebíč - Veletrh vzdělávání Didacta se ve čtvrtek 19. října uskuteční v Třebíči. Cílem veletrhu je podat ucelený přehled o vzdělávacích nabídkách škol a uplatnění v praxi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení