Na siréně v době falešného poplachu probíhala plánovaná revize a servis. „Od začátku bylo víceméně jasné, že jde o chybu. Před skutečným poplachem by totiž nejdříve houkaly sirény, což se teď nestalo. Navíc hned po poplachu zazněla zkouška sirén," řekl náměšťský starosta Vladimír Měrka. Právě on inicioval okamžité hlášení místního rozhlasu, které poplach dementovalo. „Ihned jsem volal na 112, kde mi řekli, že k havárii nedošlo. Během pěti minut jsme to už hlásili rozhlasem," dodal.

Falešné hlášení tak paniku rozpoutat nestačilo. Většina obyvatel ho navíc ani nezaznamenala. „Nic jsem neslyšela, mí kolegové také ne. O chvíli později akorát hlásili rozhlasem, že je to neplatné," podotkla Veronika Dudová, která v době hlášení byla v práci v prodejně automobilů. Ta je od místa incidentu vzdálená necelého půl kilometru. Poplach neslyšel ani Martin Chládek, i on zaznamenal jen dementování rozhlasem.

Při dementování poplašné zprávy náměšťským dobře posloužil rozhlas. „Myslím, že tohle je nejlepší odpověď na tvrzení, že v dnešní internetové době už obecní rozhlas není potřeba. Hlavně v zóně havarijního plánování dukovanské elektrárny však určitě užitečný je," konstatoval starosta Vladimír Měrka.

V případě skutečného poplachu by vše probíhalo jinak. „Kvůli tomu, že šlo o technickou závadu, došlo pouze k odvysílání samotné zprávy, nezazněla takzvaná všeobecná výstraha," uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová. Všeobecná výstraha je v podobě kolísavého tónu, který zní po dobu 140 vteřin. Až po ní následuje konkrétní zpráva.