Závod v posledním dni roku připravuje pro závodníky z blízkého i dalekého okolí Arnošt Koreš a jeho oddíl Atletic Třebíč. Známý třebíčský vytrvalec se o silvestrovský běh stará od osmnáctého ročníku, kdy jej dostal na starost od zakladatelů, třebíčských cyklistů.

„V prvním roce běželo šest lidí, pak se začali zúčastňovat i běžci a závod pomalu rostl. Já závod postupně převzal a dal jsem mu dnešní řád," vzpomíná Arnošt Koreš.

Nová trať

Asi nejviditelnější změnou, kterou za léta pořádání udělal, je nová trať. Původně se startovní pole dostalo až na vrchol Klučovské hory a zpět do Třebíče. Teď se končí na kraji lesa, zhruba o kilometr níže. „Dřív se běhalo od Kovošrotu po hlavní silnici, ale pak tu vyrostla nákupní zóna a už to nešlo. Teď trasa vede skrz zahrádkářskou kolonii. Je stejně dlouhá a tím, že už se neběhá až nahoru, jsou časy asi o minutu a půl rychlejší," říká Koreš.

I tak ale na závodníky nečeká žádná rovinka. 10,2 kilometru dlouhá trať hlavního závodu vede od Střední průmyslové školy na Demlově ulici kolem polikliniky, skrz zahrádkářskou kolonii a Střítež směrem k lesu pod Klučovskou horou, kde je obrátka. S nástrahami trati se v posledních letech pere více než 150 běžců a běžkyň. Koreš doufá, že letošek bude ještě lepší: „Čekám, že konečně padne dvoustovka." Do konečného součtu se počítá jak hlavní trať, tak závod pro příchozí. Ten měří pět kilometrů.

Oba běhy startují v 11 hodin. Za 60 korun startovného čeká na každého v cíli výborná česnečka a svařák, samozřejmostí je i využití zázemí školy pro převlečení. Na nejlepší tři v každé kategorii pak čekají věcné ceny. Hlavní závod je navíc zařazený do Třebíčského a Znojemského běžeckého poháru.