A potrvá zřejmě až do jara. Měření v obcích městskou policií řeší nový zákon, který už prezident podepsal.

Ovšem chybí jeden detail. Značka. Od 1. ledna totiž řidič musí vždy včas vědět, že vjíždí do měřeného úseku. V zákoně ale není přesná podoba cedule, která na to má upozorňovat.

Kdy ji budou úředníci na českých radnicích znát, je zatím ve hvězdách. Odborníci a zasvěcení se ovšem shodují, že dřív než na konci prvního čtvrtletí to nebude. „To samozřejmě chvíli potrvá, viděl bych to do března,“ připustil vedoucí dopravního inspektorátu v Třebíči Petr Dobeš.

„Tak nevím, co budu slavit na Silvestra víc! Jestli konec roku 2008 nebo vypnutí těch šedých buzerbudek,“ nechal se slyšet sedmadvacetiletý Budějovičan Radek.

Budkami myslel tři stacionární radary, které v Moravských Budějovicích měří od května. Firma Czech Radar je městu za tři tisíce měsíčně pronajímá oplátkou za 45 procent z výtěžku z pokut.

Nacházejí se na vjezdu od Litohoře, pod Základní školou Havlíčkova a na výjezdu na Znojmo. Lidé si je tu zrovna nezamilovali. Radar na Znojemské je mimo provoz už od půlky listopadu, kdy jej krumpáčem totálně zničil Crum Patch Team. Škoda vyšplhala na dva miliony korun.

Manažerka projektů Czech Radaru Anna Němcová vidí situaci následovně: „Nové zařízení náhradou za zničené namontujeme až ve chvíli, kdy vejde v platnost vyhláška a značka, do té doby nic nepodnikneme.“

Zatím nemají Budějovičtí ani souhlas dopravního inspektorátu s umístěním stacionárních radarů, který musejí obnovit. „To taky budeme řešit, až bude platná vyhláška. Nyní je předčasné se o tom bavit,“ zmínil policista Dobeš.

Předchozí souhlasné stanovisko se ovšem vztahovalo pouze na to, zda radar nějakým způsobem neohrožuje silniční provoz. To znamená, zda nestíní výjezdu vozidel a podobně. Ne na to, jestli má stanoviště smysl. Četné ataky ze strany veřejnosti směrem k budějovické radnici měly společného jmenovatele: Je to past na řidiče v místech, která se samotnou bezpečností chodců nemají mnoho společného. Na Havlíčkově ulici je až pod školou, na Znojemské mimo zastavěnou zónu, totéž na Pražské.

Starosta Vlastimil Bařinka ovšem vždy odpovídal, že konkrétně na Pražské nedaleko v minulosti chodci platili svými životy. Navíc radary na obou koncích obce nebyly nastavené na povolenou padesátku, ale na 65 kilometrů v hodině. A to je slušná tolerance.

Měření v obci městskou policií se ale týká taky přenosných radarů. „Ani ty zatím nebudeme využívat, protože i k nim potřebujeme přenosnou ceduli, kterou označíme měřený úsek,“ informoval budějovický městský strážník Zdeněk Forman.