Zvýšenou dopravu pociťují v Havlíčkově Brodě. Denně městem projede až osmnáct tisíc aut. Podle místostarosty Libora Honzárka takové množství řidičů paralyzuje dopravu.

„Máme to dlouhodobě špatné. Stačí například, když je špatná situace na dálnici. Jakmile řidiči objíždění nějakou nehodu, jedou právě přes Brod. Občas je zdejší zahuštění katastrofální. Musíme kvůli tomu zvažovat a koordinovat uzavírky i opravy, aby se nám jich nesešlo víc naráz,“ uvedl místostarosta a dodal, že ve městě čekají na světlo na konci tunelu.

Návštěvníci Regionálního muzea se zábavnou formou seznámí se základními fyzikálními jevy.
Dotýkat se exponátů dovoleno: muzeum ve Žďáře představuje fyziku hrou, podívejte

Tím by mělo být dokončení části úseku na jihovýchodním obchvatu. Čtyřkilometrový segment bude dokončený v příštím roce. „Městu se tím odlehčí od těžkých nákladních vozů,“ dodal Honzárek.

Doprava na dálnici vzrostla o patnáct procent

Průměrně projede za den na dálnicích přes třicet tisíc aut

Na silnicích vyrostla o devět procent

Silnicemi I. třídy jede denně přes devět tisíc aut

Na silnicích II. třídy to jsou téměř tři tisíce aut

Zhuštěné dopravě v Havlíčkově Brodě se Monika Jirásková vyhýbá tím, že do práce chodí pěšky. „Někdy je to i rychlejší. Jsem spokojená s tím, že chodím pěšky. Auto nepoužívám. Bývá normální, že tady ve městě vzniknou větší zácpy,“ prozradila místní obyvatelka.

Mezi nejvytíženější města v kraji patří také Jihlava s Třebíčí. „Ze silnic prvních tříd je nejvytíženějším úsekem takzvaný Jihlavský přivaděč. Konkrétně jde o část mezi ulicemi Romana Havelky a Smrčenská. Projede jím přes sedmadvacet tisíc vozidel za den. Krajské město má taktéž největší intenzitu provozu na silnicích druhé třídy. Například Hradební ulicí projede přes dvacet tisíc aut denně. Třebíč naopak eviduje až jednadvacet tisíc vozů za den v průtahu města,“ informoval mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martin Buček.

Více řidičů projíždí také Pelhřimovem, Žďárem nad Sázavou, Ždírcem nad Doubravou a Velkou Bíteší. Deset tisíc aut denně zaznamenávají také na silnici I/19 v Novém Městě na Moravě.