Koncem září se řidiči poprvé projedou po obchvatu s obřím mostem okolo obce Česká Bělá na Havlíčkobrodsku, součásti silnice I/34. 27. října zmizí zátarasy z tolik očekávaného obchvatu Moravských Budějovic na silnici I/38, po níž proudí velká část tranzitní dopravy do sousedního Rakouska. Rovněž v Mrákotíně budou pokračovat práce na rozestavěném průtahu na silnici I/23.


„Od pondělka se začíná se stavbou provizorního mostu, abychom nemuseli komunikaci uzavírat. Další týden pomalu začne mizet starý most, aby jej nahradil nový. Vše pokračuje podle plánu, příští rok bude průtah hotový,“ upřesnila ředitelka jihlavské správy Ředitelství silnic a dálnic ČR Marie Tesařová. V centru Třebíče začne příští týden avizované rozšířování stometrového úseku na silnici I/23 v blízkosti Masarykova náměstí.


Telč, Humpolec


Ani ano, ani ne zatím nepadlo v případě dvou silničních staveb, a to u průtahu Telčí na silnici I/23 a úseku Pelhřimov – Humpolec na silnici I/34.


„Rekonstrukce povrchu a mostků mezi Pelhřimovem a Humpolcem je vysoutěžená akce těsně před podpisem smlouvy o dílo. Letos se mělo začít, příští rok mělo být hotovo. Celé to mělo vyjít na 168 milionů korun bez DPH. Čekáme na vyjádření našeho generálního ředitelství, měli bychom je dostat v nejbližších dnech,“ popsala nynější stav Marie Tesařová. Stále v naději žijí v Telči. Chtějí opravu průtahu městem, silnice I/23.

Navázala by na akci Dyje III, rozsáhlou rekonstrukci vodovodu a kanalizace v hodnotě závratných 1,5 miliardy korun převážně z evropských zdrojů.


„Jsou to spojité nádoby. Rekonstrukce průtahu se stále odkládá, přitom se přes Telč, město zapsané na seznamu UNESCO, valí tranzitní doprava. V Dyji III je velký podíl evropských peněz, jakékoliv potíže s opravou silnice by způsobily řetězově veliké komplikace s opravou vodovodu. Svůj názor a postoj jsme ministrovi Bártovi poslali dopisem,“ konstatovala místostarostka Telče Hana Müllerová.


Ministerstvo dopravy hodlá v příštím roce stopnout 31 železničních staveb. Mezi nimi nefiguruje žádná na Vysočině.