Silnice plná děr a nerovností už podle místních obyvatel a řidičů volá po velké rekonstrukci řadu let. Potvrzují to i chalupáři, kteří do Zašovic pravidelně přijíždějí za odpočinkem. „Po cestě vidíme, jak se hodně silnic v okolí opravuje, a tady za posledních třicet let pořád nic," mínila Anna Bazalová.

„Zatím se to jen lepilo. Rychle jedoucí auta ale ty díry brzy znovu vymetla," připomněla.

Přes 20 milionů

Nynější oprava bude o mnoho nákladnější, než ty předchozí. Investici, která si vyžádá 23 milionů korun, podpořil Regionální operační program Jihovýchod.

Rozsáhlá rekonstrukce postihne zašovické obyvatele, ale také řidiče. Úplná uzavírka potrvá do konce října. Objízdná trasa pro osobní dopravu povede přes Brtnici, Heraltice a Okříšky, tranzit by měl využívat silnici první třídy číslo 38.

Průtah Zašovic je součástí komunikace II/405, která spojuje Třebíč a Jihlavu, dvě největší města Vysočiny. V nedávné minulosti se větších oprav na trase dočkal úsek mezi Zašovicemi a Brtnicí a dále na Příseku. Na přelomu loňského a letošního roku nechal kraj postavit z velké části zcela novou spojnici Zašovic a Okříšek. V příštím roce by se mělo začít pracovat na obchvatu Příseky. Všechny projekty finančně podpořil ROP Jihovýchod.