Silnici v minulosti využíval pro provozování linkové autobusové dopravy, od roku 2011 se ale pro kraj stala nepotřebnou, a rozhodl se ji převést do majetku obce. Hroznatínští zastupitelé s tím souhlasili, ale s podmínkou. „Chtěli jsme, aby se silnice nejprve opravila. Na tom jsme se dohodli a Kraj Vysočina se k tomu zavázal ve smlouvě. Opraveno ale podle nás stále není. Jsou tam vady, které se budou provozem dál rozšiřovat," míní starostka Jana Uchytilová.

Silnice se začala kompletně rekonstruovat před více než dvěma roky, od té doby ji obec, která je jako budoucí vlastník účastníkem řízení, dvakrát reklamovala, a ani s poslední opravou není spokojená.

„Kvalita zkrátka není dobrá, silnice se rozpadá a materiál nedrží při sobě. Cítíte to už při chůzi," poznamenala Uchytilová. „O převzetí, nebo nepřevzetí silnice se rozhodneme na jaře," dodala.

Každý rok nová silnice

Nejbližší spojení s Beneticemi, Bochovicemi a také Jihlavou bývá kvůli opakujícím se opravám často zcela uzavřeno. „Nejhorší je to pro ty, kteří mají v okolních vesnicích příbuzné nebo známé. Na druhou stranu se asi každý nemá tak dobře jako my, aby měl rok co rok novou silnici," glosovala Vladimíra Havelková z Hroznatína. „Na několika místech vylézá hrubá drť nad tu jemnou. Děje se to opakovaně a stále na stejných místech," připomněla Havelková.

Minulý týden proběhlo další předání stavby a kraj ji převzal. „Ovšem s vadami. Je tam deset míst, které jsou rozpadlé. Vypadá to, jako když vlaštovky lepí hnízdo," řekl technicko-správní náměstek Krajské správy a údržby silnic Vysočiny Tomáš Mátl.

Se společností Eurovia CS, která opravy od počátku provádí, se dohodl na další tříleté záruční lhůtě, která započne po dalších opravách. Kraj totiž bude dílo znovu reklamovat. „Navíc budeme po firmě nárokovat náklady na zimní údržbu. Eurovia s tím sice nesouhlasí, budeme o tom ale dál jednat a věřím, že se tak také dohodneme," dodal Mátl.

Společnost Eurovia si problémy se silnicí uvědomuje. „Bohužel defekty se tam objevují opakovaně. Snažíme se k tomu postavit čelem a jsme ochotní dalšímu jednání," řekl provozně obchodní náměstek závodu Morava jih František Niebauer.

Prováhali léto

Za stále nedokončenou opravou kdysi jedné z nejhorších silnic na Třebíčsku může podle Eurovie špatné počasí. Náměstek krajských silničářů uvažuje podobně, na vině je ale podle něj stavební firma. „Už letos v červnu jsme s ní byli dohodnuti, jaké práce by v rámci minulé reklamace měly proběhnout, bohužel firma prováhala celé léto a práce se rozeběhly až na podzim. Pro tyhle technologie to ale není vhodné. Penetrační makadam se musí dělat za horka," upozornil Mátl.

Podobně vnímá situaci hroznatínská starostka. Podle ní jde pouze o výmluvy. „Ve stejnou dobu se totiž opravoval i nedaleký úsek mezi Horními Vilémovicemi a Beneticemi. Tam je povrch kvalitní, u nás to ale stále není ono," podotkla Uchytilová.

Finančně zatím kraj ani silničáři na reklamačních opravách netratí, ty loňské i letošní hradila Eurovia. „Cena stavby činila asi 2,8 milionu korun. Žádné dodatky uzavírány nebyly. Vyfakturovaná cena se shodovala s vysoutěženou," potvrdil Mátl.

Pokud se opravu silnice podaří dokončit a obec ji převezme do svého vlastnictví, bude po dobu záruční lhůty, tedy 36 měsíců, provádět případné další opravy zhotovitel stavby. Po uplynutí této doby už půjdou na vrub rozpočtu obce.