Přímo v Třebíči se má podle místostarosty Vladimíra Malého celou stavební sezonu, tedy od jara do podzimu, při uzavírce rekonstruovat ulice Táborská v Týně. Jde o společnou akci kraje, města a správců sítí. „Bude se dělat komplet nová silnice včetně vodovodu a kanalizace, město zbuduje chodníky a osvětlení,“ popsal Malý, který má dopravu v Třebíči na starosti. Práce se dotknou úseku od kruhového objezdu až po obchod bývalé Jednoty. Zahájení se předpokládá 1. dubna.

Pokud se krajským silničářům podaří získat dotaci, opraví ulici Spojovací, v níž se nachází čerpací stanice Shell. „Díky dostatečné šířce silnice předpokládáme, že provoz v této ulici zůstane zachován,“ sdělil náměstek Krajské správy a údržby silnic Vysočiny (KSÚSV) Tomáš Mátl.

Oprava kaveren a montáž svodidel na dálnici D1 na mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem na Vysočině.
Dopravní omezení na opravované D1 na Vysočině pro letošek skončila

Na krajské silnici II/351 se bude příští rok v Račerovicích opravovat vozovka po výstavbě kanalizace, termín ještě není upřesněn.

Zátarasy od dubna do října

Zásadní dopravní komplikací bude rekonstrukce velmi frekventované výpadovky z Třebíče směr Moravské Budějovice, krajské silnice II/360. Rozkopaná bude od střítežských autobusových zastávek až po Výčapy. „Předpokládaný termín stavby je od dubna do října 2020,“ uvedla krajská mluvčí Eva Neuwirthová.

S tím souvisí oprava rozbité objízdné trasy, která byla letos stanovena kvůli rekonstrukci téže silnice II/360 u Výčap. Jedná se o spojku nižší třídy směr Vacenovice. Práce potrvají asi 1,5 měsíce, začnou zřejmě na jaře.

Ilustrační foto
Ubourat, přestavět. Železniční stanice na Vysočině se změní za miliony

Výpadovka z Třebíče na dálnici D1, tedy trasa silnice II/360 do Velkého Meziříčí, bude kvůli rekonstrukci zavřená mezi Rudíkovem a Oslavičkou. „Realizace bude zahájena v příštím roce,“ doplnil náměstek šéfa krajských silničářů Tomáš Mátl, termín se bude upřesňovat.

Část dukovanských zaměstnanců i lidi ze vsi Dukovany v roce 2020 omezí rekonstrukce úseku krajské silnice II/152 od křižovatky u obce Dukovany po hranice kraje směrem k Jamolicím. Má trvat déle než půl roku, tedy opět celou stavební sezonu.

Rozšíří průtah Stropešínem

V blízkosti elektrárny ještě začne rozsáhlá rekonstrukce silnice od Dalešic po křižovatku u Třesova. „Nám ve Stropešíně o půl metru na každou stranu rozšíří dnes úzký průtah obcí, což přispěje k bezpečnosti silničního provozu. Stropešínský most přes přehradu, jenž je na trase rekonstruované silnice, se opravoval nedávno. Nepředpokládám, že by se na něm mělo něco dělat znovu,“ zmínil starosta Stropešína Zdeněk Bouzek.

Výstava fotografií z pozůstalosti Antonína Kurky v galerii Tympanon v Třebíči.
Unikátní fotografie z první světové války jsou poprvé vystavené v Třebíči

V Dalešicích bude rovněž opraven průtah celým městysem už od křižovatky s trasou na Dukovany - krajskou silnicí II/351. Ještě nedávno se hovořilo o tom, že by nebylo od věci, udělat ve zmíněné křižovatce kruhový objezd, protože jde o místo častých dopravních nehod. Byla tam při haváriích i úmrtí. „Požadavek obce na kruhový objezd byl, ovšem nebylo to schváleno dotčenými orgány, jako je kraj či policie,“ přiblížil dalešický starosta Jiří Loukota.

Na Třebíčsku se ještě počítá například s důkladnou opravou krajské silnice II/349 mezi Svatoslaví a Čechtínem.

Některé rekonstrukce krajských silnic na Třebíčsku, rok 2020

Třebíč – ul. Táborská

Třebíč – ul. Spojovací

II/ 351 – Račerovice, průtah po kanalizaci

II/360 – od Stříteže po Výčapy

II/360 – od Oslavičky po Rudíkov (začátek stavby)

II/152 – od křižovatky u Dukovan po hr. Kraje Vysočina (směr Jamolice)

II/399 – přes celé Dalešice po křižovatku u Třesova

II/349 – od Svatoslavi po Čechtín