VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sídliště chtějí revitalizovat. Lidem se nelíbí kácení

Třebíč – Při první revitalizaci sídliště Hájek v Třebíči, jež proběhla loni, došlo na kácení vzrostlých stromů v ulici Marie Majerové. Mnozí obyvatelé dodnes tento zásah komentují negativně. Další zásahy do zeleně je ale ještě čekají.

23.4.2010
SDÍLEJ:

Takto vypadala část ulice M. Majerové před revitalizací. Vzrostlé zdravé stromy z ní už zmizely.Foto: DENÍK/ Eva Bártíková

„To je devastace a ne revitalizace. Je to brutální zásah do zeleně okolo našeho domu. Byly odstraněny zdravé stromy. S námi nikdo takové plány bohužel neprojednával, nic jsme netušili. Ty stromy ničemu nevadily. Vysadili jsme je tam před 27 lety, čekali, až vyrostou. Když jsme se dočkali, tak je všechny vykáceli. Bývalo tam hodně ptáků. Teď to tam vypadá jako na vypleněné ploše. Než doroste za dalších 27 let nová zeleň, co tam vysadili, toho se někteří už ani nemusí dožít,“ postěžovala si paní, bydlící v revitalizované části ulice Marie Majerové.


Obyvatelé domů druhé části téže ulice, před nimiž má probíhat kácení stromů při další etapě revitalizace, se bojí uvedení svého jména v tisku. Jde o ty radikální, kteří kompletní vykácení schvalují, i o ty, kteří jsou naopak proti.


„Že nám chtějí vykácet všechny stromy před domem? To vůbec netuším. Nikdo nás neinformoval. Pokud by vykáceli jen ty, co vadí do oken, pak bych se nedivila. Ale je tam spousta stromů, které ničemu nepřekáží. Ty by snad kácet neměli. Už vůbec nesouhlasím, aby to udělali, jak to teď vypadá, v revitalizované části ulice. To se mi prostě nelíbí,“ rozhořčila se paní bydlící v jednom z vchodů dotčených domů.


Bude název sídliště ještě příznačný?


Další obyvatelka poukazuje na paradox, že sídliště nese název Hájek. „Jeden by čekal, že tu bude zeleně plno. Oni zatím vykácí kde co. Navíc nechápu, proč odstraňují zvláště všechny jehličnany,“ doplnila své pocity. Paní se dvěma dětmi z ulice M. Majerové prozradila: „Bydlím tu léta, na stromy jsem si zvykla. Nelíbí se mi zeleň nalajnovaná podle pravítka. Myslím si, že architekti by měli navrhovat s větším citem a využívat už vzrostlé zeleně. Prostranství kolem ní by měli dotvářet a ne všechno šmahem pokácet.“


Protikladem je názor muže středního věku: „Jen ať to vykácí všechno, jsem pro. Alespoň to tam bude konečně před domy k něčemu vypadat,“ zamyslel se.

Na zásah do zeleně reagovala koordinátorka Zdravého města Třebíč Iveta Ondráčková: „Měla jsem odezvy lidí, kterým vadilo, že jim byly kvůli revitalizaci vykáceny stromy. Začala jsem se o to zajímat. Ráda bych, aby město uspořádalo besedu a seznámilo lidi, co se připravuje.“


Zda se schůzka chystá, se Deník zeptal vedoucí odboru investic třebíčského MěÚ Jany Goláňové. Odpověděla: „Nejspíš k tomu svoláme jednání na městském úřadě s obyvateli. Pokud ale takové jednání schválí vedení města.“ Její slova přiměla Deník obrátit se na starostu Ivo Uhra, aby sdělil svůj názor: „Jsem schůzce nakloněn. Pokud se taková revitalizace dělá, nechceme jít cestou čistek zeleně. Bude nutno u těch stromů rozmyslet, které jsou a které nejsou perspektivní. V tom by měli sehrát roli odborníci, kteří to posoudí. Přivítal bych, aby na schůzku přišli zástupci obou stran.“

Autor: Eva Bártíková

23.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pálovice.
6

V odlehlých vsích zvítězil Okamura. Moc jiných politiků se tam nehrnulo

Nová poslankyně za hnutí ANO na Vysočině Monika Oborná. Je jí 28 let a je z Náměště nad Oslavou.

Je to úžasný výsledek, který jsme na Vysočině nečekali, říká nová poslankyně ANO

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Vysočina - Politici a odborníci z Kraje Vysočina komentují výsledky voleb

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení