„A to si myslím, že hodně nerovností se na silnicích ještě ukáže. Mrazy totiž neskončily," zmínil majitel jednoho třebíčského servisu Vladimír Semrád. Podle něj se škoda na běžném osobním automobilu při neopatrném vjetí kolem do díry šplhá ke čtyřem tisícům korun. „U lepších aut to ale může být i čtyřikrát tolik," podotkl Vladimír Semrád.

O uhrazení takové škody mohou řidiči požádat pojišťovnu, avšak pouze v případě, že u ní mají sjednané havarijní pojištění. „Povinné ručení motoristům v tomto případě nepomůže, neboť kryje pouze škody způsobené třetí osobě, a ne škody vzniklé na vlastním vozidle," řekla mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.

Kromě vymáhání škody od pojišťovny se lze se žádostí o náhradu škody obrátit také na majitele komunikace, tedy Ředitelství silnic a dálnic, příslušného kraje nebo obce. „Jde však o mnohdy velmi náročný a zdlouhavý proces, navíc s nejistým výsledkem. Ideální je proto mít havarijní pojištění a být soběstačný," dodala Buriánková.

Na co pamatovat?

Pokud si řidič poškodí vůz vjetím do výtluku na silnici, je pro pozdější žádost o proplacení škody pojišťovnou nutné zajistit: a) přivolání policie, b) zdokumentování události fotografiemi nebo obstaráním svědka.