Na sídlištním chodníku na ulici Okrajová a v její blízkosti spadla na různých místech od srpna do října roku 2009 celkem třikrát. Pokaždé při pádu došlo k poranění téhož kolena.

„Kvůli úrazu na chodníku jsem absolvovala ještě v roce 2009 operaci kolena, protože jsem měla proraženou chrupavku. Měla jsem i zpřetrhané kolenní vazy, ale ty už mi skrze můj věk nemohli lékaři operovat,“ popsala své trable Jana Peckhartová.

Dodnes se jí chodí špatně. Původně doufala, že se s městem dohodne na finančním odškodnění. U pojišťovny, se kterou má město uzavřenou smlouvu, podle ní věc neprošla proto, že si město prostě nepřiznalo pochybení. Peckhartová tvrdila, že poslední kapku do ohně přilil pracovník komunálního odboru na radnici.

Když se prý přišla za ním dohodnout, tak se na ni nepříjemným tónem obořil se slovy, že se s nimi může klidně i soudit. „Tak jsem s tím šla k soudu,“ líčí seniorka. U otázky, zda by se do soudní tahanice pustila znovu, se zamyslela: „A víte, že bych do toho asi šla znovu? Už proto, že jsem přesvědčená o tom, že by si občan neměl všechno nechat líbit.“

Nedořešený spor po minulém vedení města musí nyní řešit současné vedení radnice. Řízení proběhlo 21. března u třebíčského okresního soudu. „Soudkyně navrhla, zda by obě strany mohly řešit spor smírčí cestou,“ zmínila Jana Peckhartová.

Třebíčští radní se měli od posledního projednávání případu do tří týdnů vyjádřit, zda na smír přistoupí. „Zpracovali jsme materiál pro radu města a ta rozhodla, za jakých podmínek na smír přistoupíme,“ řekl David Vojtan z finančního odboru třebíčské radnice.

Jestli peníze dostane, není jisté

Radní se dohodli, že by město Janě Peckhartové mohlo vyplatit šest tisíc korun. Má to však háček. Zda Jana Peckhartová uvedenou částku od města opravdu dostane, není jisté. David Vojtan sdělil, že třebíčští radní souhlasí se smírem, pokud soud rozhodne a urovná právní vztah smírem, pouze za této podmínky: Pokud by město zaplatilo šest tisíc korun bez jakýchkoliv nákladů na soudní řízení. „Pokud bude rozhodnutí soudu v této podobě a půjde pouze o šest tisíc korun bez nákladů na řízení, tak město na smír přistoupí. Pokud by šlo o placení nákladů řízení nebo o vyšší částku, tak město nebude souhlasit,“ zdůraznil Vojtan. Celou věc má nyní v rukou soud.

Jaké důkazy přesvědčily radní, aby důchodkyni navrhli vyplatit šest tisíc korun za úraz na chodníku, vysvětlil třebíčský místostarosta Pavel Svoboda.

„Paní přesně popsala situaci a měla natočené video s figurantem. Ten předvedl kde a jak k pádu došlo. Bylo to nezpochybnitelné. Dlaždice na chodníku byla natolik uvolněná, že po došlápnutí na ní se dlaždice zvrátila,“ řekl Svoboda. V místech, kde důchodkyně spadla, už je nový chodník. U zadního vchodu panelového domu, kde Peckhartová bydlí, zůstal chodník starý, s nejednou uvolněnou naklápějící se dlaždicí.