Lze udělat nějaké dopravní opatření, díky kterému by byla Znojemská propustnější?

Náměstkyně šéfa krajských silničářů Monika Vavřínková ani třebíčský starosta Pavel Pacal situaci nevnímají tragicky. Shodují se, že po několika dnech řidiči lépe zipují na výjezdu ze Stop Shopu i z vedlejších ulic, které ústí do Znojemské.

„Definitivní vyhodnocení dopravních opatření bude po dvou týdnech od uzavírky. Až budeme mít za sebou dvakrát pondělní a páteční ranní a odpolední špičky. Z naší strany už odešel podnět, aby se na Bráfově třídě natáhl interval semaforů kvůli lepší průjezdnosti,“ uvedla krajská mluvčí policie Dana Čírtková. Podle Vavřínkové už se v Třebíči semafory kvůli lepší propustnosti křižovatek přenastavují.

Policisté v případě nutnosti na Bráfově, která je součástí průtahu, usměrňují provoz. Totéž dělávají za Třebenicemi v křižovatce krajské silnice II/351, kde odklánějí auta ze směru od Dukovan na Číměř a na Vladislav.

Tabule ano či ne?

Ještě se bude vyhodnocovat, zda nechávat vozík s elektronickou tabulí právě za Třebenicemi. Tabule informuje o uzavírce v Třebíči hlavně řidiče, kteří jedou z práce z dukovanské jaderné elektrárny. „Je to taková ta klasická, jaká funguje třeba na dálnicích. Když je na Znojemské kolona, informace se zobrazí. Řidiči pak vědí, že je pro ně výhodnější jet na Číměř a Vladislav. Důležité je, aby si navykli, že je pro ně výhodnější volit objížďku rovnou,“ sdělila Vavřínková.

Taky ve Starči je patrné, že se zvýšil provoz. Podle všeho se teď častěji do Třebíče jezdí přes Kojetice a Mastník.

Co záchranka, které uzavírka mostu odřízla trasu za pacienty a zejména pak na heliport pro záchranářský vrtulník ve Žďárského ulici? „Ze záchranky nám nepřišel podnět, že by se její sanitky zarážely v kolonách. Je to díky volné Březinově ulici, kam smí jen dopravní obsluha. Policisté občas hlídkují, zda do Březinovy nevjíždějí řidiči, kteří tam nemají co dělat,“ řekla Vavřínková.

Starosta Třebíče Pacal zdůraznil, že se osvědčilo, že jsou tři ulice – Janouškova, Březinova a Křížkovského – vyčleněny pouze dopravní obsluze včetně městských autobusů, které tak většinou nenabírají zpoždění.

Lidé bedlivě sledují, jak intenzivně se na uzavřeném mostě pracuje. Objevují se výtky, že tempo není nijak závratné. Aktuálně je má přemostění zfrézovanou vozovku. „Práce postupují, jak mají. Než se bude bourat most samotný, je nezbytné udělat řadu příprav. A ty se dějí nyní,“ řekla náměstkyně krajských silničářů Monika Vavřínková. Uzavírka potrvá do konce října.