Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sběratelé minerálů se v Třebíči setkali tentokrát již po třicáté

Třebíč - Sběratelé kamenů se o víkendu sešli v Třebíči, aby zhodnotili své zkušenosti z uplynulého roku, vyslechli si připravené presentace, pochlubili se svými unikátními nálezy a domluvili se na příští společné akce a výlety za kamením.

12.1.2015 2
SDÍLEJ:

Lubomír Mlčoch ukazuje knihu České a moravské vltavíny, kterou v sobotu křtili v Třebíči.Foto: Deník/ Luděk Mahel

Letošní setkání sběratelů se uskutečnilo v restauraci Fórum v Třebíči. Po zahájení byl jako první vyzván Luděk Kráčmar k přednášce na téma: Minerály Jesenicka. Jednalo se o přednášku, která přiblížila příležitostnou výstavu minerálů a hornin z oblasti Jeseníků, která byla nainstalována v areálu brněnského výstaviště v průběhu veletrhu minerálů a výměnné burzy. Přednášející, který je současně i autorem a odborným garantem výstavy, všem ukázal, jak se vlastně expozice provádí a přiblížil nálezy, které byly doplněny o šperky s dekorativními kameny této oblasti.

Druhou přednášku na téma: Letní putování pražského geologického kroužku po Vysočině přednesl Ondřej Stískal. Přítomným byla předvedena činnost kroužku dětí a mládeže v terénu. V průběhu loňského putování si vytvořili prospektorský tábor se vším potřebným; nejdříve na lokalitě ametystu v Bochovicích a poté na lokalitě pegmatitu v Dolních Borech. Vše samozřejmě legálně s povolením majitelů pozemků a souhlasem obecních úřadů. Z těchto základních táborů vyráželi na blízké lokality, kde studovali geologické poměry a pokoušeli se objevit i popisované minerály. Z nalezených vzorků se po opláchnutí vodou podařilo vybrat malou kolekci, která zdobí jejich sbírky.

Následovala přednáška Jindřicha Kynického z Lesnické a zemědělské fakulty Masarykovy univerzity Brno na téma: Minerály dutinových pegmatitů v Mongolsku. I tato přednáška byla doplněna fotkami a videi z kopání na pro nás vzdálených lokalitách.

Další přednáška byla od Milana Trnky Životopis vltavínů. Vltavíny, které se nacházejí i v těsné blízkosti Třebíče, prošly od svého vzniku složitým procesem vývoje a jejich konečná podoba, kterou jistě všichni známe, je jen nepatrnou částí původního tvaru, velikosti a podoby. Tato přednáška byla současně i jakýmsi úvodem následujícího aktu, kvůli kterému se mnozí také dostavili, a to uvedení do prodeje nové knihy České a moravské vltavíny. Knihu vydalo pražské nakladatelství Granit, s.r.o. Přivítali jsme paní Zlatici Bursíkovou a pana Lubomíra Mlčocha, majitele nakladatelství a autora této publikace Radka Hanuse. Po krátkém úvodním slovu byla kniha představena a přítomnými i mírně pokropena připraveným šampaňským. Musím zmínit i vyslechnuté poděkování třem přítomným sběratelům za zapůjčení vzorků k nafocení či poskytnutí fotografií do této publikace. Jak již bylo výše zmíněno, tuto knihu i ostatní bylo možné si na místě zakoupit.

Po slavnostním aktu následovala prezentace Dimitrije Holovky: Nerostné bohatství Mosambiku. Kromě obecných informací se přítomní dozvěděli, že vývoz minerálů z této oblasti není vůbec jednoduchý.

Mnichov jak ho neznáme

Následovala prezentace Jiřího Šury, geologa z pardubického muzea, s názvem Mnichov jak ho neznáme. Téma bylo zvoleno zcela záměrně, protože skutečně mnozí z nás jezdí do Mnichova celkem pravidelně na podzimní mineralogickou burzu, ale město a jeho památky a muzea navštívil málokdo..

V další prezentaci nás Jaroslav Šmerda seznámil s presentací k právě skončené výstavě ve znojemském muzeu Bez kamení by to nešlo. Celá tato výstava seznamovala návštěvníky s těžbou kameniva, písku i kaolínu na Znojemsku, kde bylo napočítáno téměř 400 těžebních prostor. Celá tato přednáška byla ale zaměřena na to, jak si příroda za pár let s těmito zásahy sama poradí a zaroste novou vegetací a opět se do těchto míst vrátí fauna. Přítomným bylo na fotkách dokázáno, o jak rozmanitou a současně v mnoha případech i vzácnou formu se jedná.

Následovala prezentace Petra Rajlicha geologa českobudějovického muzea na téma českého šokového křemene. Autor několika publikací se v posledních letech věnuje problematice možného dopadu velkého meteoritu v době formování zemské kůry do oblasti Čech a pro tuto svoji teorii hledá oporu ve výzkumu křemene.

A poslední přednáškou třebíčského setkání byla prezentace Štěpána Krejska s tématem krátce sloupcovitých krystalů skoryl-dravitu z Radenic u Křižanova. Tato přednáška měla být jakousi „třešničkou na dortu" na kterou čekala až do konce většina přítomných. Prezentace byla doplněna videi z kopání a ukázkou, jak je jednoduché a současně uchvacující, (pokud tedy kopeme na správném místě) rukou vyhrabávat krásné vzorky minerálů.

Letošního setkání se zúčastnilo více jak 90 mineralogů či jejich příznivců z blízkého i vzdáleného okolí.

MILAN SOUČEK

Autor: Redakce

12.1.2015 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Redaktorka s kameramanem zachycují krásy Vysočiny.
3

Ruská Toulavá kamera zachycuje krásy Vysočiny

Ilustrační foto.

Fotbal na Třebíčsku

Pozor na kapsáře! Řádí v obchodech i na parkovištích, varovala policie

Třebíč - Pozor na kapsáře! Pohybují se prakticky všude. V supermarketech, v dopravních prostředcích, na nádražích, na ulici, na tržištích, v restauracích, hernách i na parkovištích. Dokladem toho je jeden z posledních případů z policejních statistik.

Městská policie v Moravských Budějovicích slaví desáté výročí

Moravské Budějovice - Rovných deset let uplynulo od založení Městské policie v Moravských Budějovicích a strážníci chtějí kulaté výročí oslavit spolu s místními lidmi.

V Borovině se bude pokládat povrch, řidiči neprojedou

Třebíč - Křižovatkou ulic Řípovská a Seifertova v Třebíči-Borovině v sobotu řidiči neprojedou. Zavřená bude kvůli pokládání nového povrchu. „Objížďka povede ulicemi Pražská, Sucheniova a Koželužská. Křižovatka bude uzavřena od 7 do 19 hodin,“ řekla mluvčí města Irini Martakidisová.

Policisté si volební místnosti ohlídají i letos

Vysočina – Volební místnosti po celé Vysočině a jejich okolí budou v rámci voleb, které se uskuteční dnes a zítra, tradičně pod drobnohledem policejních strážníků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení