„Jedná se o společný objekt restaurace a sauny. Dvacítka hospod po městě vydělává, tahle jediná je prodělečná, na sauně je roční ztráta čtvrt milionu. Pro město je to přítěž, zájemci o koupi nechť se hlásí, uvidíme, kolik nabídnou,“ míní starosta Vlastimil Bařinka.

Na první pohled jednoduchá záležitost má háček. Háček jménem STŘED. Tato nezisková organizace ve městě rozjíždí svou činnost a sám starosta přiznává: „Potřebujeme je.“

STŘED se totiž zaměřuje na pomoc sociálně slabším, dětem vyčleněným z kolektivu či na prevenci kriminality. Ovšem kam s ním? Nyní funguje v provizorních pronajatých prostorách, potřeboval by ale větší. Třeba právě v budově sauny a restaurace.

„Jsme schopni sehnat peníze na odkup objektu, ovšem cena by musela být přiměřená,“ podotýká ředitelka STŘEDu Martina Bártová. Podle ní je to na rozhodnutí politiků města, protože tržní cenu není nezisková organizace schopna vykrýt. A o jiných prostorách v Budějovicích neví.

„My maximálně můžeme v nasmlouvaných hodinách třeba taneční kroužek provizorně provozovat v Besedě, nikoli tam ale přesídlit,“ upozorňuje Bártová.

Z radnice však zaznívají hlasy, které poukazují na jiný aspekt – totiž že další prostředky by stála přestavba ze sauny a hospody na klubovny.

Jaké bude konečné řešení, to se ukáže v nejbližších týdnech. Zatím nechává radnice zpracovat znalecké posudky na stav budovy a definitivní rozuzlení se očekává na příštím zastupitelstvu.