I takovou podívanou připravili na začátek července návštěvníkům největšího veřejně přístupného objektu pohraničního opevnění v regionu členové klubu vojenské historie Československo 1945 – 1990 ve spolupráci s Technickým mezeem v Brně. Návštěvníci bunkru je v akci uvidí ještě v pondělí a úterý, vždy od devíti hodin dopoledne do pěti odpoledne.

„Po loňské vydařené premiéře jsme letos opět připravili dny oživlé pevnosti. Členové klubu vojenské historie předvádí jednak běžný život osádky srubu, jednak mají pro diváky připravené různé ukázky z výcviku přímo v bunkru nebo jeho okolí. Jsou to zejména cvičení pěšího družstva nebo ukázky činnosti pohraničníků,“ uvedl Roman Řezníček z Technického muzea, které pevnost spravuje.

Zpět za železnou oponu

V okolí pevnosti vojenští nadšenci předvádí ukázky z výcviku pěšího vojska a připomínají i temnější časy komunistické éry ukázkách zadržení narušitele hranice příslušníky Pohraniční stráže. „Právě na konci června jsme expozici v okolí srubu rozšířili o strážní věž, která připomíná časy železné opony. U srubu stojí také replika dřevěné celnice z roku 1938. Plánujeme ještě rozmístnění protitankových překážek v okolí bunkru,“ vypočítal letošní novinky v expozici Řezníček.

Příznivci vojenské historie v Šatově tráví první dny prázdnin už podruhé. Dobové atmosféry si užívají dosytosti, protože se ubytovali přímo v podzemních ubikacích pro posádku srubu. „Už proto, že se o vojenskou historii zajímáme, je pro nás zajímavé prožít si na vlastní kůži aspoň zlomek z toho, co zažívali vojáci ve srubu, nebo i pohraničníci, kteří tady sloužili,“ řekl předseda klubu Petr Drahorád.

V Šatově se mladíkům v uniformách očividně líbí. „S Technickým muzeem spolupracuje třetí rok, v Šatově jsme byli poprvé loni, letos jsme náš program rozšířili a pokud vše vyjde plánujeme na příští rok ještě o něco bohatší program a akčnější ukázky,“ naznačil plány Drahorád.

O Zahradu je zájem

Se začátkem sezony jsou spokojeni i správci „Záměrně jsme naši akci naplánovali na začátek července, kdy je v Šatově hodně lidí. V sobotu tu byly cyklistické závody, řada lidí tu zůstává na prodloužený víkend a tak se chodí podívat i k nám,“ pochvaloval si Řezníček.