To jako první město představilo v roce 2013 novinku, jak zkrášlit nevyužívaný prostor v centru. „Jedná se o takzvané parklety, což jsou o odpočinkové zóny na místě parkovacích stání,“ sdělil Ondráček.

Osmdesátistránkový manuál se inspiroval i jinde, obsahuje například snímky z Paříže, Štrasburku či celé řady rakouských měst. Podrobněji však čerpal z podobných příruček, které pro své podnikatele zavedla česká města. „V případě restauračních předzahrádek jsme se inspirovali manuály Karlových Varů a Prahy. V případě reklamy se jednalo o Ostravu, Prahu, Brno, Žďár nad Sázavou a Mikulov. Z těch zahraničních můžeme zmínit ještě Žilinu,“ uvedl architekt.

Ve zmíněném Žďáru nad Sázavou zavedli podobný manuál letos. Starosta Martin Mrkos je zatím s vývojem spokojený. „Je to samozřejmě běh na delší trať, ale celkově se daří ty vize naplňovat. Informace obsažené v manuálu nejsou pro provozovatele povinné, ale ohlas mají. Zafungoval hlavně dotační program, jímž jim přispíváme na změny provozoven ve venkovním prostoru,“ řekl Mrkos.

Miroslav Donutil převzal ocenění čestného občana města Třebíč po představení Smrt obchodního cestujícího.
Donutil po boku legend Masaryka a Zátopka: spojuje je čestné občanství Třebíče

Podle jeho třebíčského kolegy Pavla Pacala budou o dotaci moci žádat i podnikatelé v Třebíči. „U předzahrádek v minimální výši tři tisíce a v maximální výši 15 tisíc korun. U venkovního označení od tří do deseti tisíc korun, přičemž dotyčný ze svého přispívá alespoň padesáti procenty. Tímto způsobem je město finančně motivuje a přispěje k tomu, aby byli ochotni se do toho pustit,“ vysvětlil starosta Třebíče Pacal.

Podle něj má město na tyto příspěvky zatím vyčleněných 300 tisíc korun, částku však lze v případě potřeby navýšit. Možnou dotaci kvitují i provozovatelé restauračních zařízení. Jednou z nich je také majitelka bistra Obývák Hana Kundelová. „Určitě se o tyto novinky budeme zajímat, protože nově chceme provozovat ještě kavárnu Salsa. Pokud město přispěje na vizuální styl nebo předzahrádku, budeme rádi,“ uvedla Kundelová.

Miro Žbirka koncertoval v Jaroměřicích nad Rokytnou v roce 2018.
Miro Žbirka naposledy koncertoval v Jaroměřicích, podívejte se

Stejně reagovala i majitelka nedávno zřízené kavárny Papi Café Pavla Vostalová. „Manuál jsem ještě neviděla, ale předzahrádku chceme pro naše hosty zřídit. Už jsem se o to, jak by měla vypadat, na radnici zajímala,“ řekla Vostalová.

Obě podnikatelky se chystají i na schůzku, kde vedení města představí manuál podnikatelům. Ta se uskuteční v úterý 16. listopadu.

Výňatky z manuálu

- Předzahrádky v historickém jádru již nebudou moct mít dřevěné podesty.

- Plastový nábytek na předzahrádkách je nepřípustný.

- Barvy mají být tlumené.

- V případě reklamy má být na jedné budově jednotný vizuální styl.

- Reklama nesmí překrývat architektonické prvky.

- Reklama na plotech a zábradlích je nežádoucí.