To jako první město představilo v roce 2013 novinku, jak zkrášlit nevyužívaný prostor v centru. „Jedná se o takzvané parklety, což jsou o odpočinkové zóny na místě parkovacích stání,“ sdělil Ondráček.

Osmdesátistránkový manuál se inspiroval i jinde, obsahuje například snímky z Paříže, Štrasburku či celé řady rakouských měst. Podrobněji však čerpal z podobných příruček, které pro své podnikatele zavedla česká města. „V případě restauračních předzahrádek jsme se inspirovali manuály Karlových Varů a Prahy. V případě reklamy se jednalo o Ostravu, Prahu, Brno, Žďár nad Sázavou a Mikulov. Z těch zahraničních můžeme zmínit ještě Žilinu,“ uvedl architekt.

Ve zmíněném Žďáru nad Sázavou zavedli podobný manuál letos. Starosta Martin Mrkos je zatím s vývojem spokojený. „Je to samozřejmě běh na delší trať, ale celkově se daří ty vize naplňovat. Informace obsažené v manuálu nejsou pro provozovatele povinné, ale ohlas mají. Zafungoval hlavně dotační program, jímž jim přispíváme na změny provozoven ve venkovním prostoru,“ řekl Mrkos.

Podle jeho třebíčského kolegy Pavla Pacala budou o dotaci moci žádat i podnikatelé v Třebíči. „U předzahrádek v minimální výši tři tisíce a v maximální výši 15 tisíc korun. U venkovního označení od tří do deseti tisíc korun, přičemž dotyčný ze svého přispívá alespoň padesáti procenty. Tímto způsobem je město finančně motivuje a přispěje k tomu, aby byli ochotni se do toho pustit,“ vysvětlil starosta Třebíče Pacal.

Podle něj má město na tyto příspěvky zatím vyčleněných 300 tisíc korun, částku však lze v případě potřeby navýšit. Možnou dotaci kvitují i provozovatelé restauračních zařízení. Jednou z nich je také majitelka bistra Obývák Hana Kundelová. „Určitě se o tyto novinky budeme zajímat, protože nově chceme provozovat ještě kavárnu Salsa. Pokud město přispěje na vizuální styl nebo předzahrádku, budeme rádi,“ uvedla Kundelová.

Stejně reagovala i majitelka nedávno zřízené kavárny Papi Café Pavla Vostalová. „Manuál jsem ještě neviděla, ale předzahrádku chceme pro naše hosty zřídit. Už jsem se o to, jak by měla vypadat, na radnici zajímala,“ řekla Vostalová.

Obě podnikatelky se chystají i na schůzku, kde vedení města představí manuál podnikatelům. Ta se uskuteční v úterý 16. listopadu.

Výňatky z manuálu

- Předzahrádky v historickém jádru již nebudou moct mít dřevěné podesty.

- Plastový nábytek na předzahrádkách je nepřípustný.

- Barvy mají být tlumené.

- V případě reklamy má být na jedné budově jednotný vizuální styl.

- Reklama nesmí překrývat architektonické prvky.

- Reklama na plotech a zábradlích je nežádoucí.