Hrad Sádek osiřel, jeho budoucnost je nejasná

„No jasně, že to vypadá legračně – škola, školka, hospoda, pošta, vývařovna i obecní úřad pod jednou střechou,“ směje se ředitelka Květoslava Dohnalová. A nakonec – proč ne? Malá obec by jen těžko sháněla prostředky na novou budovu, přestavba byla ideálním řešením.

„Provoz hradní školy už byl finančně neúnosný,“ vyjádřil se před časem starosta Čáslavic Vladimír Bartes.

„Je to tu hezký, světlý, nový, ale Sádek byl Sádek, na hradě jsme měli spoustu volnosti. Stejská se nám,“ podotýkají deváťáci.

Sedm kantorů a 87 žáků se pomalu sžívá s novým prostředím. „Je to tu všechno víc pohromadě, máme tu určitě tepleji, to víte, hradní zdi a vysoké stropy dělaly své,“ vypočítává pozitiva ředitelka Dohnalová. Co zatím schází, je tělocvična. Tu supluje místní kulturní dům.

Na Sádek se ale škola čas od času vrací. Nedávno třeba kantoři s dětmi v historickém objektu v rámci her přenocovali. „Bílá paní je tam pořád, jak jsme ji tam nechali,“ připomíná Dohnalová strašidlo, které děti nainstalovaly do hradního okna.

Je přestávka a na školní chodbu doléhá hudba z učebny právě deváté třídy. Tahle škola vyzařuje pohodu.

„Rámcový vzdělávací program? Ten, který uplatňujeme my, je zaměřený na vztahy mezi lidmi, protože ty jsou důležité,“ objasňuje ředitelka a nastiňuje hry, které jsou tu tradiční a na které se její svěřenci dotazují už s velkým předstihem. „Velkou srandu tu míváme třeba v Den učitelů – říkáme tomu Den naruby. Děcka z devítky dělají dospělý personál a my učitelé usedáme do lavic. Aspoň vidíme, že to kolikrát asi není žádná legrace prosedět šest hodin a poslouchat výklad,“ dodává s úsměvem Dohnalová.

Co čeká hrad Sádek? Patří obci, protože stát jej po válce zkonfiskoval posledním majitelům, rodu Chorinských. Obec Čáslavice jej těžko bude moci i nadále spravovat, historický objekt je nyní na prodej. Před časem se objevil francouzský zájemce, který tu chtěl mít jeden ze svých hotelů. Potom následovala českorakouská firma. Ta zase měla v úmyslu provozovat tam „lepší“ domov důchodců. Nyní je hrad součástí nabídky realitní kanceláře, cena víc jak deset milionů korun. „Jediné, co si jen těžko dokážu představit, je varianta, že by nám zůstal. I kdybychom měli šanci získat peníze na obnovu, vždy je nutná finanční spoluúčast a ta by v tomto případě byla pro nás naprosto neúnosná,“ uzavřel čáslavický starosta Vladimír Bartes.