VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S větrnými stožáry běžte pryč, vzkazují lidé

Dukovany – „Odmítáme být v obklíčení monster,“ chystají se vzkázat zastupitelé obce Dukovany ČEZu. A to už příští týden. Reagují na záměr polostátní energetické společnosti do roku 2012 postavit a uvést do provozu čtyři až pět větrných elektráren v katastru sousední vsi Rešice.

17.5.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv DENÍK

„Máme z jedné strany výhled na atomku, z druhé strany obrovské stožáry vysokého napětí. Jediné panoráma, které dosud nekazí žádný industriální prvek, by měl znehodnotit les vrtulí. To už je příliš, s tím se jen tak nesmíříme a uděláme, co bude v našich silách, abychom takovému záměru zabránili. Bude-li to ještě vůbec možné,“ ohradili se Dukovanští ústy svého starosty Miloše Kudery vůči ČEZu.


Dukovany jsou sice v očích jiných vesnic téměř pozlacené z peněz ČEZu, ročně jim do rozpočtu plynou miliony - z daně z nemovitosti a díky partnerské smlouvě. Letos je to dohromady bezmála 20 milionů. Obec za to ale platí svou daň. Za humny má mezisklad vyhořelého jaderného paliva, čtyři atomové reaktory v plném provozu a osm chladicích věží vysokých 125 metrů.


Pokoukání zadarmo


„My už jsme si na jaderku zvykli. Lidi od nás tam pracují, je to významná součást našeho života. A samozřejmě fandíme dalšímu rozšíření o jeden výrobní blok, protože takový záměr dává smysl. Ty větrníky si ale mohl ČEZ odpustit,“ doplnil Kudera.


Pro lidi z Dukovan má větrný park u Rešic o to hořčí příchuť, že v obecním referendu před dvěma lety odmítli větrníky vlastní, a to v lokalitě Lipňany, kde by na ně neviděli, a ještě by byla obecní pokladna bohatší o kompenzace. Rešická monstra budou mít na očích a zadarmo. Obec Rešice uspořádala před dvěma lety též referendum, lidé byli pro výstavbu.


Až po skončení hlasování se ve vsi zvedla opožděná vlna odporu. Zastupitelé ale dali projektu zelenou. „Já se po telefonu k tomuto vyjadřovat nebudu, kdoví, s kým mluvím. S novináři jsem se v minulosti vytrestal, žádná velká vyjádření do tisku tedy dávat nechci. Hlasovalo se tehdy, lidi řekli ANO. Pak se ozvaly hlasy proti, to už bylo rozhodnuto, víc k tomu těžko co říct. Na podzim bude ještě veřejné projednávání, které je součástí posuzování vlivu na životní prostředí EIA,“ sdělil Deníku starosta Rešic Bohuslav Šumpela.


ČEZ má záměr do dvou let u Rešic vztyčit čtyři až pět větrných elektráren, každá má mít instalovaný výkon 2 megawatty. Stožáry mají být vysoké 100 metrů, celková výška při horní úvrati vrtule má být až 150 metrů. Pořízení a zprovoznění jedné větrné elektrárny o výkonu 2 megawatty dnes stojí okolo 90 milionů korun. Proces EIA se již chýlí ke konci, po veřejném projednání na podzim bude mít hlavní slovo Krajský úřad Jihomoravského kraje, Rešice už leží na Znojemsku.


„Těžko můžeme komentovat dopis, který jsme zatím neobrželi. Nejsme jediný subjekt, který tam chce stavět, další větrné elektrárny plánuje i majitel dosud jediné zprovozněné na kopci Strašák u nedalekých Tulešic. Ten projekt je značně rozjetý, samozřejmě do toho ČEZ už vložil finanční prostředky, obec Rešice souhlasí, vyčkejme tedy, jak dopadne EIA a jak se k tomu postaví Jihomoravský kraj,“ konstatoval mluvčí ČEZ Obnovitelné zdroje Martin Schreier.


Jakou finanční kompenzaci mají Rešice od ČEZu přislíbenou, nechtěl Schreier zatím upřesnit.


Česká republika se vůči Evropské unii zavázala mít do roku 2020 třináctiprocentní podíl veškeré vyrobené energie z obnovitelných zdrojů.


Brusel žádá fakta


Jak bude mix jednotlivých zdrojů vypadat, to má evropské komisi do 30. června letošního roku představit v takzvaném národním akčním plánu Ministerstvo průmyslu a obchodu. Z materiálu vyplyne, jaký podíl budou mít jednotlivé segmenty, to znamená biomasa, bioplyn, biopaliva, solární, větrná a vodní energie a třeba i zpracování komunálního odpadu. Zároveň každý stát bude muset uvést, jaké kroky podnikne pro rychlejší administrativu a jakou povede informační kampaň.


Kraj Vysočina nyní podporuje zejména výstavbu bioplynových stanic, ve kterých vidí dobrý stabilní příjem pro zemědělce. Zelenou tu mají rovněž projekty na energetické zhodnocení biomasy. A v plánu je i spalovna odpadu. Vysočina má na větrné mapě České republiky významné místo. S větrníky se ale pravicové ani levicové vedení dosud neztotožnilo. Důvod byl vždy jednoznačně formulovaný: Vysočině jako malebnému kraji zelených kopců by obrovské větrné elektrárny významně narušily krajinný ráz.

Spalovny komunálního odpadu? Ano

Mezi zastánce spaloven komunálního odpadu patří trojice vysokoškolských profesorů Pavel Noskievič, Jaroslav Hyžík a Jaroslav Kaminský.

O spalování ve svém článku v časopise Energetika napsali:
„Současný potenciál komunálního odpadu u nás představuje 46 MWr elektřiny a 400 MWr tepla. Jeho využití však nebude snadné. Česká veřejnost dosud hodnotí spalovny odpadu převážně negativně. Občanský odpor vůči spalovnám komunálního odpadu přitom nemá racionální podstatu. Jejich zastánci plným právem argumentují mimořádně vysokou čistotou spalin ve srovnání s ostatními „klasickými“ energetickými zdroji.“
Podle nich jsou emise z moderní spalovny podlimitní.
Zelená energie

Průměrné ceny vykoupené elektřiny jednotlivých obnovitelných zdrojů energie za 1 kWh:

vodní elektrárny: do 3,80 Kč
spalování biomasy: do 4,49 Kč
spalování bioplynu: do 4,12 Kč
větrné elektrárny: do 3,40 Kč
geotermální energie: 4,50 Kč
sluneční elektrárny: do 14,08 Kč

Zdroj:
Energetický regulační úřad

Autor: Hana Jakubcová

17.5.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Ostatní strojírenští technici SAMOSTATNÝ 20 000 Kč

Ostatní strojírenští technici SAMOSTATNÝ TECHNOLOG/TECHNOLOŽKA. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SŠ/VŠ vzdělání strojírenského zaměření /vhodné pro absolventy, Praxe v oboru vítána, Orientace ve výkresové a technické dokumentaci , Dobré analytické schopnosti, technické myšlení, Znalost svařovací technologie výhodou, Samostatnost, pečlivost, dobré komunikační a organizační schopnosti , Řidičský průkaz sk. B, Jazykové znalosti - AJ / NJ / RJ vítány, Možnost studia při zaměstnání, Profesní růst a možnost seberealizace , Výhody: stabilní zázemí, odpovídající mzdové ohodnocení, stravenky. Pracoviště: Mico, spol. s r.o., Sucheniova, č.p. 270, 674 01 Třebíč 1. Informace: Zuzana Široká, +420 778 778 433.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Logistik 33 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti logistiky Vedoucí logistiky. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 33000 kč, mzda max. 37000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, * řízení, zabezpečování a zodpovědnost za procesy střediska Logistiky, zejm. za zajišťování nákupu, příjmů, výdajů a skladování nakupovaných produktů, včetně prodeje náhradních dílů, a zajišťování logistických služeb pro potřeby firmy , * provádění kontinuální kontroly dodržování těchto procesů, vyhodnocování výsledků těchto kontrol a stanovování příslušných opatření , * vedení a hodnocení činnosti podřízených, * provádění pravidelného hodnocení externích poskytovatelů produktů, procesů a služeb a výběr těchto externích poskytovatelů, * uzavírání kupních smluv s těmito poskytovateli, , Požadujeme: , * min. SŠ vzdělání v oboru strojírenství (nebo jiného technického zaměření), * min. 3 roky praxe v oboru (zároveň s vedením kolektivu), * řidičský průkaz sk. B, * negociace (umění vyjednávat), * znalost AJ (komunikativně), * znalost MS Office (zejména Word, Excel na vyšší úrovni), * znalost relevantních právních předpisů (Občanského zákoníku a pracovně právních předpisů), * logické myšlení, * organizační schopnosti, * komunikativnost, zodpovědnost, rozhodnost a důslednost. Pracoviště: Tedom a.s.- pracoviště výčapy, 674 01 Třebíč 1. Informace: Zdeňka Malá, +420 953 311 003.

Výroba - Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě DĚLNÍK DO 107 Kč

Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě DĚLNÍK DO VÝROBY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 107 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - požadujeme ŘP sk. B. Pracoviště: Tanex vladislav,a.s., 675 01 Vladislav. Informace: Martina Matoušková, +420 777 584 100od8:00do14:00hod..

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 22 000 Kč

Svářeči SVÁŘEČ. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 70000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vzdělání v oboru strojírenství., Práce v kovovýrobě., Výroba pro zahračniční klienty., Zaměstnanecké výhody: stravenky k platu 100,- Kč za každý odpracovaný den, Mzda 22.000,- - 70.000,- dle schopnosti a výkonu, Plný úvazek 40 hod./týden + přesčasy dle ochoty zaměstnance, Místo vhodné i pro absolventy., Kontakt telefonicky, e-mailem nebo osobně dle dohody. Pracoviště: Bohuslav jurka - pracoviště, Zahradníčkova, č.p. 1387, 674 01 Třebíč 1. Informace: Jan Jurka, +420 604 853 973.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V rámci propagace 20. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského v Jaroměřicích nad Rokytnou vyslechli cestující na autobusové lince mezi elektrárnou Dukovany a Třebíčí vokální skupinu Sestry Havelkovy.
11

Violinofon a zpěv rozezvučel autobus plný Dukovaňáků, kteří jeli z práce

Z předávání darů.
2

Standovi, Blance a Adélce se splnila tři osobní přání

Úřad plnili hlavně žadatelé, kteří si už nechtěli nosit papírovou fotografii

Vysočina – Už třetí týden se řidiči i úřady vypořádávají s novinkami, které přinesly změny spojené s vydáváním řidičských průkazů.

Dům psího utrpení a dvoujazyčná likvidace gigantického burgeru: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 17. července 2018.

Silničáři opraví více úseků, než předpokládali

Vysočina – Krajská správa a údržba silnic kraje Vysočina (KSÚSV) zvládne ze sto padesáti milionů poskytnutých krajem financovat více stavebních akcí, než se začátkem roku předpokládalo.

Hoch utekl jen na pár hodin

Jemnice – Policisté v Jemnici vypátrali třináctiletého chlapce, který utekl ze zařízení pro mládež. Hledání trvalo jen několik hodin.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT