Na její přípravě se již více než rok podílí Národní památkový ústav (NPÚ), územní odborné pracoviště v Telči, a obecně prospěšná společnost Zámek Brtnice. Pro veřejnost bude expozice s názvem Černá smrt Historie morových ran otevřena letos od 7. června.

„Svým rozsahem se jedná o jedinečnou expozici v rámci České republiky, která komplexně přibližuje historii moru a morových ran," konstatovala ředitelka územního odborného pracoviště NPÚ v Telči Martina Veselá. Město samotné morové epidemie také několikrát poznamenaly. „Letos si připomínáme smutné 300. výročí největší morové epidemie v Brtnici," dodala Veselá. Návštěvníci se mohou těšit nejen na panely s texty a obrázky. Uvidí například dobový morový lazaret, který bude instalován do zámeckých interiérů v I. patře severního křídla. Jen o pár místností dál bude možné vkročit do dobové apatyky, kde návštěvníci najdou vše, co souviselo s léčbou onemocnění morem.

Nová expozice vyžaduje i drobné stavební úpravy brtnického zámku. „V následujících týdnech a měsících proběhne obnova několika oken a dveří, aby mohl být prostor expozice bezpečně uzavřen. Dále plánujeme úpravu podlah a provedení elektroinstalace pro osvětlení expozice," doplnil ještě Lukáš Kružík, ředitel společnosti Zámek Brtnice.

Výstava bude otevřena od 7. června do 30. září denně od 10 do 17 hodin. V průběhu března bude spuštěna samostatná webová stránka na adrese www.cernasmrt.cz.