Nahlédnout do starých kronik, záplatovaných stanů a nasát vůni táborových ohňů. To budou moci návštěvníci výstavy S lilií i bez lilie v třebíčském muzeu. Ta mapuje sto let skautingu v Třebíči. „Za počátek skautování v našem městě je považováno 2. září 1923, kdy byl založen 1. chlapecký oddíl,“ vysvětlila mluvčí muzea Hanka Milostná.

František Kratochvíl Nefjork na setkání bývalých členů čtvrtého oddílu v roce 2011. Tehdy mu bylo 78 let, zemřel o deset let později.
Sto let skautingu v Třebíči: přezdívka Nefjork zůstala nositeli po celý život

Výstava připomene zlaté časy ve znamení lilie, i dlouhá období zákazů a ústrků, kdy nejdříve nacistická a následně komunistická diktatura na dlouhá léta skautské hnutí v našich zemích zakazovala. „Připomeneme si příběhy tábořišť, desítek a stovek obětavých vedoucích, tisíců malých skautů a skautek, miliony vyluštěných šifer a nalezených pokladů a nespočet otlučených ešusů. Přijďte do zámecké konírny nejen zavzpomínat, ale také otevřít další stovku let třebíčského skautingu,“ zve Milostná.

Součástí výstavy, která potrvá až do 2. června, bude i doprovodný program. V jeho rámci si mohou návštěvníci zahrát lakros, prohlédnout staré fotografie a zavzpomínat si s Milanem „Ježkem“ Zeibertem i zalistovat ve starých kronikách.

S lilií i bez lilie 100 let třebíčského skautingu

  • Termín výstavy: 25. dubna – 2. června 2024
  • Místo konání: Muzeum Vysočiny Třebíč, zámecká konírna
  • Slavnostní zahájení výstavy: středa 24. dubna v 17 hodin

Doprovodný program:

  • neděle 5. 5. od 13 h – lakros – herní odpoledne pro veřejnost na podzámecké nivě
  • úterý 14. 5. od 16 h – dětská vernisáž
  • středa 22. 5. od 17 h – beseda a promítání fotografií s Milanem Zeibertem – Ježkem
  • čtvrtek 30. 5. od 17 h – listování kronikami, skauti všeho věku pomohou oživit zapomenuté příběh

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Třebíčští skauti slavili sto let od svého vzniku

Zdroj: Deník/Milan Krčmář