Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S kuřáky před školou si nikdo nedokáže poradit

Třebíč - Je krátce před osmou hodinou ranní a před Gymnáziem Třebíč postává hlouček náctiletých kuřaček. Ještě na poslední chvíli před vyučováním se snaží do sebe dostat dávku nikotinu.

26.10.2015
SDÍLEJ:

Park u třebíčského gymnázia.Foto: Deník/ Luděk Mahel

Kolemjdoucí to možná zarazí: Studentky drze šlukují před vlastní školou? Tak to ale není. S kuřáky z vlastních řad by si vedení gymnázia dokázalo poradit. V parčíku na Masarykově náměstí si ovšem cigaretu dopřávají převážně slečny ze sousedních a dnes sloučených škol, obchodní akademie a hotelové školy. A na ně, jak se zdá, jsou všichni, a to včetně městské policie, krátcí. „V případě, že studenti kouří v prostorách školy, vnitřních i venkovních, jsou strážníci oprávněni situaci řešit uložením blokové pokuty. Kouří-li však studenti na veřejném prostranství, což před gymnáziem platí, nemá městská policie žádné oprávnění k řešení této situace," popsala Lucie Šerková z Městské policie Třebíč.

Víc nemůžeme, tvrdí městská policie

Právě na městskou policii se vedení gymnázia obrátilo se žádostí o pomoc. Bez valného výsledku. „V prostoru před gymnáziem budeme provádět častější preventivní kontroly. Nic víc bohužel v této situaci dělat nemůžeme," zmínila Lucie Šerková. Dodala, že školám doporučuje zakázat kouření ve školním řádu.

Studenti gymnázia mají pochopitelně kouření ve škole i v jejím okolí zapovězeno. Stejně tak žáci Obchodní akademie a hotelové školy v Třebíči. Kde ale začíná a končí okolí škol, v tom se vedení obou vzdělávacích ústavů názorově rozcházejí.

Ředitelka gymnázia vnímá jako okolí celý komplex škol, a to včetně školní jídelny, zatímco pro ředitelku sousedních sloučených škol Libuši Kolářovou jsou hranice určeny pozemkem školy. „Ve školním řádu máme vymezen zákaz na okolí školy. Tím se myslí přilehlé pozemky, pokud té škole patří," řekla. Pravomoci pedagogů podle ní za hranicemi školního pozemku končí. „Zákon ředitele nezmocňuje k tomu, aby mohl činit nějaká opatření. Pokud někoho přistihneme, upozorníme ho, nemůžeme jej ale sankcionovat za to, že mimo školu kouří. Alespoň z výchovného pohledu se snažíme na žáky působit," podotkla Libuše Kolářová.

Oproti tomu Gymnázium Třebíč rozšiřuje zákaz kouření až na okolí školní jídelny, protože gymnazisté zase chodili kouřit za jídelnu či do výklenku u tělocvičny. „Je to pořád okolí školy. Do školní jídelny chodí i malé děti ze základní školy, proto by celý prostor měl zůstat čistý. I z hlediska výchovy a působení na děti," zmínila ředitelka gymnázia Alice Burešová. „Informovali jsme třídní učitele, aby ve třídách oznámili, že zákaz platí i na okolí jídelny. Pokud tam někoho přistihneme, porušuje školní řád," dodala.

Na žáky jiných škol se ovšem gymnaziální školní řád nevztahuje. Před budovou mohou kouřit dál a případným námitkám se vysmát. Podle ředitelky obchodní akademie a hotelové školy Libuše Kolářové před gymnázium nechodí kouřit jen žáci její školy. „Jsou to i jejich kamarádi," podotkla.

Vedení gymnázia ale má jistotu, že gymnazisté mezi ranními kuřáky před budovou nebývají. „Kdyby to byl někdo z našich studentů, kouřil by tu jen jednou," rezolutně pronesla Alice Burešová.

Autor: Luděk Mahel

26.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Třebíčští Snipeři vyloupili Bystřici

Ilustrační foto

Tři roky zákazu činnosti. Ochránce zvířat Ondráček se však k soudu nedostavil

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Mladý muž napadl v parku ženu ležící na lavičce

Třebíč - V parku na Gorazdově náměstí v neděli po půlnoci čtyřiadvacetiletý muž napadl a zranil ženu. „Policisté přijali na tísňové lince 158 oznámení, že se z části parku u ulice Smrtelná ozývají rány a křik. V parku policisté nalezli zraněnou ženu, nikdo další se zde nenacházel,“ řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení