„Je k nevíře, že v dnešní době bezbariérových chodníků, autobusů a vlaků existuje v Třebíči veřejná budova, kterou denně navštíví více než tisíc lidí. Populace stárne a přibývá lidí po operacích kolenních či kyčelních kloubů s berlemi, kterým činí stoupání po schodech nahoru i dolů problémy,“ zlobí se Rostislav Novák z Třebíče.

Řešení by podle něj nemuselo být složité. Stačilo by nákladní výtah z chodby do patra nahradit výtahem osobním. „Při troše dobré vůle by se dal problém vyřešit. Nebylo by to samozřejmě zadarmo, ale nebylo by třeba ani nějaké horentní sumy,“ myslí si Rostislav Novák.

Vedení České pošty slibuje, že letos se situace změní k lepšímu. „V současné chvíli není možné z technických důvodů zařídit, aby pošta v Třebíči byla bezbariérová. Nicméně v letošním roce by měla proběhnout rekonstrukce pobočky České pošty, jejíž součástí by mělo být i vyřešení bezbariérového přístupu,“ odpověděl mluvčí státního podniku Ivo Vysoudil.
Třebíčská radnice se v této věci nijak neangažuje. „Město s Českou poštou o zřízení bezbariérového přístupu do budovy hlavní pošty nejednalo,“ potvrdila mluvčí města Irini Martakidisová.

Na fotografii jsou prvňáčci ze Základní školy v Hrotovicích s paní učitelkou Miluší Vodinskou a asistentkou Renátou Holíkovou.
NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze Základní školy v Hrotovicích

Monumentální historická budova hlavní pošty v ulici Smila Osovského je z roku 1898. Patří spolu s gymnáziem či Národním domem k významným a dominantním stavbám své doby ve městě. Budova však není kulturní památkou. Historický vzhled v novodobé minulosti negativně poznamenala výměna původních oken za typizovaná výklopná okna a také osazení vrat do původního vstupu se sloupovím. Fasáda budovy je značně zaprášená a působí zanedbaně.