Denně sem míří nápor lidí, podávajících daňové přiznání k příjmům za loňský rok. Kalendář je neúprosný, na splnění zákonné povinnosti zbývají čtyři dny.

A jako každý rok, i teď jsou zde k vidění šňůry přešlapujících daňových poplatníků, přicházejících na poslední chvíli. „Je to standardní průběh. Pořádný šrumec jsme tu měli ve středu, ještě větší očekáváme v pondělí,“ řekla včera ředitelka třebíčského berňáku Eva Krulová. Podle jejích odhadů je vybráno čtrnáct tisíc přiznání, zhruba tři tisíce lidí mají ještě přijít. „Část přiznání pravděpodobně dojde poštou,“ dodala.

Tři tisíce neodevzdaných přiznání jen pár dní před vypršením březnového termínu. Proč tak vysoké číslo? Zřejmě z různých důvodů. „Z úřadů mám fóbii. Nerada jednám s úředníky,“ přiznává osmatřicetiletá Lenka z Třebíče. „Několikrát jsem narazila na neochotu, nikdo mi neporadí. Letos jsem byla poprvé překvapena vstřícností,“ svěřuje se.

Úřad včera navštívila i čtyřiatřicetiletá Markéta. Jak říká, s daňovým přiznáním otálela víc, než je zdrávo. „Už jsem měla strach, že to ani nestihnu. Neumím ho vyplnit sama. Trvalo mi, než jsem oslovila někoho, kdo mi s tím pomůže.“

Oproti uplynulému pondělku a středě byly včera fronty na finančním úřadu přece jen menší. Zřejmě i díky tomu, že lidé využili neúřední den. Přesto byli někteří překvapeni. „Jejda, musím čekat! Já myslela, že to tady nechám a hned půjdu pryč,“ prohlásila paní středního věku.

Dlouho však nepobyla. Čekací doba byla v průměru čtvrt hodinky, kromě běžné podatelny nyní k příjmu daňových přiznání slouží zvlášť vyčleněná místnost.

Příchozí k ní nasměruje nepřehlédnutelná cedule. Formuláře uvnitř přijímají dvě pracovnice, kdo vyplnění nezvládne na výbornou, tomu pomohou. „Je to ale možné v případě, že chybí pouze některé údaje. Vyplnit ho s klientem celé z časových důvodů nemůžeme,“ připomínají. Je prý ovšem možné obrátit se na správce daní, sídlící v budově berního úřadu.

Jeho brány se plátcům daně otevřou i dnes, navštívit jej mohou také zítra od osmi do dvanácti hodin. Ve stejné době bude fungovat i pokladna. A poslední příležitost je v pondělí 31. března. Opozdilcům pak hrozí sankce. „Daňové přiznání, podané po tomto termínu může znamenat nejen zvýšení vyměřené daně až o 10 %, ale v případě pozdní úhrady daňové povinnosti je nutné počítat i s úroky za prodlení,“ varuje portál České daňové správy.