S neukázněnými řidiči se snaží bojovat i obce, čím dál víc jich pořizuje radary a některé zvažují i zavedení úsekového měření. Nově plánují radar i v Rudíkově na Třebíčsku. Měřit bude na příjezdové cestě od Hroznatína. „Čekáme na schválení od Policie ČR. Potom začneme s osazením radaru, myslím, že radar by mohl začít fungovat v půlce března,“ nastínil rudíkovský starosta Zdeněk Souček. Celkem tato investice vyjde obci na necelých jednasedmdesát tisíc.

Pouta, zatýkání - Ilustrační foto
Soud poslal do vězení opilce za přepadení obchodu v Hrotovicích

K radaru plánuje obec pořídit i statistický modul, který určí, kolik aut místem projelo v nadlimitní rychlosti. „Dokonce zobrazuje i zda auto zpomaluje i v úseku před radarem. Tyto statistiky poté můžeme využít a argumentovat s nimi například policii, že v místě dochází k častému porušování a měli by tam více měřit a pokutovat,“ uvedl Souček.

Druhý radar ve Vepříkově

Další radar chtějí umístit i v obci Vepříkov na Havlíčkobrodsku. „V obci už máme jeden u vjezdu, druhý by mohl přibýt na druhém konci obce. Jezdí tudy rychle hodně řidičů. Chtěli bychom radar zrealizovat letos, ale uvidíme, jak to bude s penězi,“ prozradil starosta obce Petr Bárta.

Řidiči překračující rychlost jsou podle policie velkým nešvarem silnic. „Při každé dopravně bezpečnostní akci, kterou v kraji realizujeme, je vždy největší počet zjištěných přestupků překročení nejvyšší povolené rychlosti v obci a mimo obec, Tvoří to okolo osmdesáti procent z celkového počtu přestupků. Není to ale problém jen na Vysočině.,“ informovala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Řadou manipulací a úkonů, včetně přechodů do ostrovních režimů provozu jaderných bloků museli v pátek 8. ledna zvládnout operátoři jaderných elektráren Dukovany.
Celoevropskému blackoutu zabránila i Jaderná elektrárna v Dukovanech

Šlápnout na plyn svádí řidiče především na rovnějších úsecích. „Většinou svádí překračování rychlosti řidiče na rovnějších úsecích, například Jihlava - Znojmo, Jihlava - Havlíčkův Brod a dále. Těžko se překračuje rychlost na úzkých silnicích se zatáčkami a kopcovitým terénem. Nejvyšší povolená rychlost je v místě vždy z určitého důvodu, překračování je nebezpečné všude,“ připomněla Čírtková.