Přírodní koupaliště nelákají

Ani chladnější počasí posledních dnů některým rybníkům nepomohlo. „Třebíčské vodní plochy Kuchyňka a Lubí a taky rybník Pyšelák vykazují vegetativní zabarvení vody a rozvoj sinic,“ přiblížila situaci Dagmar Celnarová z hygienické stanice v Třebíči. „To znamená, že alergici a lidé s citlivější pokožkou by se zde koupat neměli. Těm ostatním doporučujeme – pokud to je možné – co nejdříve se osprchovat čistou vodou,“ upřesnila Celnarová. Výjimku tvoří rybník Rathan u Náměště nad Oslavou. Tam je zatím koupání uspokojivé. „Voda je zde mírně zakalená, ale bez viditelného znečištění sinicemi,“ dodala hygienička.

Bazény lákají k návštěvě

Veřejná koupaliště jsou na tom lépe. Hygienici pravidelně sledují bazény v Jemnici, Moravských Budějovicích, Jaroměřicích a v Třebíči na Polance. „Naše poslední kontroly a odběry neprokázaly nějaký problém s kvalitou vody,“ nastínila Dagmar Celnarová. Svou roli vždy samozřejmě hraje teplota vzduchu – čím chladněji, tím jsou pravděpodobnější dobré výsledky odběrů. Navíc každý veřejný bazén má detekční přístroje, které kvalitu vody hlídají. „A v neposlední řadě je důležitá zátěž vody - to znamená množství i pohyb plavců v bazénu,“ objasnila hygienička Celnarová.

Požární nádrže hygienici nesledují

Lidé k vodním radovánkám využívají někdy i nejrůznější požární nádrže ve vesnicích či ostatní rybníky a říční toky na okrese. Ty ale hygiena nesleduje. „Obecně lze říci, že je svobodné rozhodnutí každého jednotlivého člověka, kde se zrovna chce v přírodě vykoupat. My jen vydáváme upozornění u těch několika sledovaných míst,“ uzavřela Dagmar Celnarová z třebíčské pobočky Krajské hygienické stanice.