VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rybník v Bolíkovicích je už pět let bez ryb

Bolíkovice, Třebíč – Rybník v Bolíkovicích je už nejméně pět let bez ryb. Zatímco první soudní spor mezi majitelem Janem Tkaným z Babic a třebíčskou firmou Rybí líheň skončil, zahájil soudce Okresního souduv Třebíči Jan Tesař další dvě řízení.

5.4.2017
SDÍLEJ:

Bolíkovický rybníkFoto: Deník / Černý Kamil

V tom úplně prvním šlo o naplnění nájemní smlouvy mezi majitelem rybníka a třebíčskými rybáři. Ti se v roce 2011 zavázali, že rybník za pomoci státní dotace opraví a začnou v něm hospodařit. Jenže rekonstrukce nedopadla úplně podle představ. Zanedbaný rybník se sice podařilo připravit pro chov ryb, ale zároveň sez něj neodvezlo všechno bahno, protože projektant jeho skutečný objem v plánu prací podcenil.

Jiří Kuba, předseda třebíčské organizace Moravského rybářského svazu a zástupce Rybí líhně u soudu, tvrdí, že se mohlo odvézt jen tolik bahna, na kolik byly peníze. Sami rybáři do rekonstrukce investovali jeden a půl milionu korun, dalšího pět a tři čtvrtě milionu přispěl Státní zemědělský intervenční fond.

Jan Tkaný naopak už dlouho upozorňuje, že práce byly provedeny v rozporu s projektovou dokumentací. Stavidlo stojí jinde než mělo podle plánu být a také sklony dna rybníka jsou špatně vyspádované. „Kvůli tomu je to teď zase zanesené,“ poznamenal majitel Bolíkovického rybníka.

Kdo má klíče od stavidla?

Okresní soud v Třebíči, Krajský soud v Brně i Nejvyšší soud daly postupně za pravdu rybářům a přinutili tak Jana Tkaného, aby rybník napustil. To se stalo loni v polovině srpna. Od té doby však v rybníku žádné ryby nepřibyly. Obě strany se nyní i mimosoudně dohadují o to, kdo má mít klíče od stavidla nebo kdo z něj odstranil fošnu, která měla zvýšit hladinu.

Rybáři také upozorňují, že Jan Tkaný dosud nepodepsal manipulační řád vodní plochy. Ten u soudu řekl, že se tomu nebrání. Přitom zdůraznil, že rybník je opravou a dalšími nánosy bahna poškozen natolik, že se v něm ryby chovat nedají. „Vysadíme tam ryby, které to dno částečně vyčistí,“ představil letošní plány třebíčský rybářů Jiří Kuba.

Zatímco Bolíkovický rybník je nyní pouze údolím zatopeným nevelkým množstvím vody, dva spory pokračují a jde v nich o peníze. V jednom z řízení požadují třebíčští rybáři po Janu Tkaném celkem asi 150 tisíc korun za to, že po dva roky nemohly do rybníku bez vody vysadit a chovat ryby.

Právní zástupkyně Jana Tkaného Božena Kristiánová takový nárok zpochybnila. „Rybáři pouze říkají, že by bývali hospodařili. Žádná faktická škoda jim ale nevznikla,“ namítla.

Strany si vzápětí vyměnily role žalobce a žalovaného. V dalším sporu totiž Jan Tkaný požaduje po Rybí líhni, kterou stoprocentně vlastní třebíčská rybářská organizace, jeden milion korun za údajné poškození rybníka opravou, ke které došlo v roce 2013. Právní zástupce rybářů Michal Šalamoun nad tím kroutil hlavou. „Nepoškodil se, ale zvelebil, konkrétně o sedm a čtvrt milionu,“ upozornil.

Soudce Jan Tesař jednání v obou aktuálních sporech odročil na neurčito. To, jak velká a zda vůbec vznikla rybářům škoda a jestli má Jan Tkaný na druhé straně nárok na odškodnění za nedodržení projektové dokumentace při rekonstrukci rybníka, by měl sdělit až znalec.

Autor: Kamil Černý

5.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Volby ve Starči.
5

Voliči přicházeli odevzdat hlas i v posledních chvílích

V Třebíči zájem o volby trvá

Třebíč - Slušná volební účast v Třebíči trvá i druhý den parlamentních voleb.

OBRAZEM: Zahrádkáři pořádají velkou jubilejní výstavu

Třebíč - Co se letos urodilo, putovalo na výstavu. Zahrádkáři v Třebíči pořádají jubilejní třicátou oblastní výstavu ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Volby ve Vladislavi: I občanský průkaz už jsme po rozpečetění urny našli

Vladislav – V městysi Vladislav za první hodinu parlamentních voleb přišlo volit skoro 10 procent ze 756 oprávněných voličů.

„Volím topku,“ prozradil vězeň a kuchař Mikuláš Horváth

Lesní Jakubov – Dovařil rajskou a plněnou vepřovou kapsu s opečenými bramborami. A pak už padesátiletý Mikuláš Horváth, „služebně“ nejstarší vězeň rapotické věznice, netrpělivě vyhlížel volební komisi, aby mohl do urny vhodit svůj hlasovací lístek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení