VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rybáři už zase můžou žádat kompenzace za kormorány

Moravskobudějovicko - Kormorán. To slovo nemají rádi například majitelé telčského rybářství, které ve velkém obhospodařuje víc jak deset rybníků v okolí Moravských Budějovic. Hejna okřídlených predátorů rybářům působí roční škody za statisíce korun. A situace se zhoršuje.

23.2.2018
SDÍLEJ:

Kormorán velkýFoto: Archiv Správy NP Podyjí/Miroslav Stehlík

Teď telčští rybáři zase žádají o povolení odstřelu kormoránů, například v katastru Lesonic se to týká rybníků Utopenec a Skřípový. A od 1. ledna platí novinka: opět lze od státu získat kompenzace, které se už čtyři roky nevyplácely.
„S hejny kormoránů se potýkáme skoro deset let. Je to rok od roku horší. Děláme všechno pro to, aby se přehnali jinam. Protože když se objeví nad rybníkem, zůstanou nám jen oči pro pláč,“ uvedl Vít Fridrichovský z vedení společnosti Rybářství Telč.

Tažní ptáci, hlavní škůdci

Podle jeho slov je nesmysl představovat si, že střílením se počet ptáků u vodní plochy zmenší. Ale snaha některého ulovit znamená především to, že se celé hejno zvedne a odlétne pryč. „Potíže nám dělají opeřenci, co táhnou Evropou,“ dodal na dokreslení nepříznivé situace.

Marek Čihák z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí (MŽP) uvedl, že do roku 2020 trvá přechodné tříleté období pro placení škod. „V prvních dvou letech se budou vyplácet náhrady škod do výše 100 procent prokazatelně způsobené škody. V roce 2020 pak do výše 80 procent,“ uvedl Čihák.

Peníze půjdou z ministerstva financí, škodu je nutné ohlásit místně příslušnému orgánu ochrany přírody obce s rozšířenou působností, v případě telčských rybářů je to pro rybníky na moravskobudějovicku odbor životního prostředí (OŽP) právě v Moravských Budějovicích. A pak nejdéle do šesti měsíců vyčíslit prostřednictvím odborného posudku škody na rybách.

„Vlastní žádosti o náhradu škod přijímají krajské úřady s tím, že dokument je nezbytné podat do 10 dnů od data, kdy se poškozený o škodě dozvěděl. Tedy většinou od data vyhotovení odborného posudku,“ upřesnil Čihák.

Není už zvlášť chráněný

Kompenzace se budou vyplácet i přesto, že kormorán už před několika lety vypadl ze seznamu zvláště chráněných živočichů. Kormoráni jsou výlučně rybožraví, přes území České republiky táhnou nebo zde zimují velká hejna. Je to problém, se kterým se potýká celá Evropa.

V minulosti se podle rybáře Víta Fridrichovského zkoušela na plašení těchto dravých ptáků děla, jaká mají vinaři proti špačkům. Dále dělobuchy anebo strašáci. Nic nezabralo dlouhodobě. „Strašáka tam postavíte, týden se nehýbe a za týden máte kormorány zpět. Jako predátor je velmi učenlivý tvor. Funguje jen pravidelně vyvíjený tlak,“ myslí si Fridrichovský. Ochranáři prý radili rybníky zasíťovat. Podle Fridrichovského je to drahý nesmysl.

A jak je to s odstřelem? I přesto, že už kormorán velký není zvláště chráněný druh, není možné ho střílet, kdy se komu zachce. Od roku 2013 stát povoluje redukci počtu maximálně o deset procent.

Musí k tomu být přesně určený člověk, který dodrží striktní pravidla a má povolení, které vyřídí majitel rybníka na OŽP příslušné obce s rozšířenou působností. Například pro Lesonice jsou to Moravské Budějovice. Povolení se vydává zpravidla na tři roky.

Kroužek se posílá do Národního muzea Praha

Odstřely kormoránů provádí nejčastěji ustanovený myslivec z mysliveckého spolku, v jehož honitbě se nachází rybník, kterého se povolení týká. Ale může to být taky „lovecký host“. Někdy majitelé rybníků mívají svého zaměstnance s mysliveckou odborností, který může kormorány střílet nebo plašit. Tak je tomu právě u telčských rybářů.

„Lovec v průběhu roku dělá přesnou evidenci pozorovaných i odlovených kusů ptáků, kterou OŽP na konci roku předá. Pokud uloví okroužkovaného ptáka, pak se kroužek posílá do ornitologické sekce Národního muzea Praha, kde se centrálně shromažďují informace o pohybu jednotlivých ptačích populací,“ vysvětlil úředník budějovického OŽP Jaroslav Kotrba.

Hejno kormoránů má podle jeho slov speciální loveckou taktiku. Udělá půloblouk nad rybníkem, ryby zažene na mělčinu a pokouší se je lovit, uchvátit do zobáku. Velmi často se útok nezdaří, zůstávají po něm zraněné ryby. A tím se decimuje život v rybníku.

Lov kormoránů má své zvláštnosti. Smí se střílet pouze přes den od úsvitu do doby maximálně hodinu před západem slunce. Ptáky se nesmí střílet či plašit, když odpočívají a tráví potravu. Vyplašený opeřenec ji totiž vyvrhne a je nucený si shánět novou. Začne tak opět škodit. „Kormorán je bystrý, jakmile spatří člověka s něčím, co připomíná zbraň, mizí. Aby se v nestřežený okamžik zase vrátil,“ popsal Kotrba.

A dodal, že v jeho regionu nejvíc škod, způsobených kormorány, zaznamenali v posledních letech rybáři na velkých mělčích rybnících ve volné krajině - ne v lesích - nejen v okolí Moravských Budějovic, ale i na Želetavsku.

Autor: Hana Jakubcová

23.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 19 000 Kč

Obsluha ostatních zařízení na zpracování kovů VEDOUCÍ SMĚNY - SEŘIZOVAČ CNC STROJŮ A ZAŘÍZENÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - pracovní poměr na dobu určitou, Náplň práce - obsluha CNC obráběcích strojů, vedení směny pracovníků. Požadujeme: SOU/SŠ vzdělání technického zaměření výhodou, praxe na obdobné pozici výhodou, samostatnost, spolehlivost, ochotu pracovat v nepřetržitém provozu, zodpovědný přístup k práci, trestní bezúhonnost, flexibilita, zkušenosti v Automotive a s vedením skupiny pracovníků výhodou. Nástup možný ihned.. Pracoviště: Jopp automotive s.r.o. - pracoviště třebíč, Hrotovická-Průmyslová Zóna, č.p. 188, 674 01 Třebíč 1. Informace: Petra Koudelová, +420 563 031 231.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 14 900 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů), pomocní kuchaři KUCHAŘ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Lida c.z. s.r.o.-provozovna, Bedřicha Václavka, č.p. 212, 674 01 Třebíč 1. Informace: Wenbin Xu, +420 602 815 303.

Marketing, média a tisk - Marketing, média a tisk Marketingový specialista 20 000 Kč

Specialisté v oblasti marketingu ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK - MARKETINGOVÝ REFERENT - NĚMECKÝ JAZYK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - Perfektní znalost německého jazyka, případně znalosti dalších jazyků, - Zodpovědnost, pečlivost, schopnost pracovat v týmu, odolnost vůči stresu, řidičský průkaz sk. B, - Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení, - Více o firmě na www.orbital.cz. Pracoviště: Orbital international ltd. - organizační složka, U Obůrky, č.p. 953, 674 01 Třebíč 1. Informace: Vlasta Fousková, +420 568 801 112PO-PÁ8:00-16:30hod..

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Odborný pracovník 30 000 Kč

Odborní pracovníci kalkulací, cen, nákladů a rozpočtů ROZPOČTÁŘ (EKONOM) A ZÁSTUPCE VEDOUCÍHO. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň:, , Finanční řízení organizace, - zabezpečení financování, tvorby a čerpání rozpočtu, řízení finančních toků, kontrol a reportů,, - podílení se na zpracování účetnictví, , - metodická podpora a vedení v projektové oblasti (provozních i investičních žádostech, jejich , realizaci a vyúčtování),, - správa investičního majetku, , , Řízení a rozvoj lidských zdrojů, , Nabízíme:, " Plný úvazek, " Odpovídající platové ohodnocení, " Zaměstnanecké výhody (např. 5 týdnů dovolené, stravenky, telefon, NTB apod.), " Osobnostní rozvoj (vzdělávání, supervize, aj.), " Zázemí velké a stabilní organizace s křesťanskými hodnotami, , Požadujeme:, " Vzdělání ekonomického směru - SŠ/VŠ, " Znalost podvojného účetnictví, " Odpovědnost při zajištění financování organizace, " Dobrá znalost práce s PC a MS Office (Excel, Word), " Morální a občanská bezúhonnost, " Respektování hodnot organizace , , Výhodou:, " Pracovní zkušenosti v oblasti účetnictví, tvorby rozpočtů a personalistiky, " Zkušenosti se zpracováním projektových žádostí a jejich realizací, " Řidičský průkaz sk. B, , Přihlášky:, Životopis a motivační dopis pošlete do 15. 6. 2018 písemně na adresu: , Oblastní charita Třebíč, L. Pokorného 15, 674 01 Třebíč , Obálku označte: "Výběrové řízení - ekonom" , , nebo elektronicky na e-mail: rostislav.lavicka@trebic.charita.cz, , Kontakt: , Ing. Rostislav Lavička, zástupce ředitele, tel. 733 620 727 , , Zaměstnanecké výhody: stravenky, dovolená navíc, telefon, NTB. Pracoviště: Diecézní charita brno - l. pokorného 58/15, L. Pokorného, č.p. 58, 674 01 Třebíč 1. Informace: Rostislav Lavička, +420 733 620 727.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Celosvětový den orientačního běhu se slaví i v Třebíči

Videosouhrn 21. května 2018

Trojitá zlodějská bezostyšnost a uzamčení Beskyd před uhlobarony: videa dne

Republikové finále si zahrají žáci Velkého Meziříčí

Vysočina - Soutěživost, obrovský zápal do hry, skvělé výkony mladých fotbalových nadějí, tak přesně to nabídlo pondělní krajské kolo 21. ročníku McDonald´s Cupu, jehož patronem je Jaromír Zmrhal. A právě v Jihlavě bojovaly výběry základních škol o to, který z šesti týmů se za týden setká s fotbalistou SK Slavia Praha a zahraje si na závěrečném dvoudenním celorepublikovém finále v Ústí nad Labem.

Za Piráty kandiduje do Senátu právník Michal Šalomoun

Třebíč - Za Piráty bude na Třebíčsku do Senátu kandidovat právník Michal Šalomoun. Rozhodli o tom členové místní buňky.

Výluka na Jihlavu skončila. Další začne na trati na Znojmo

Třebíčsko – Téměř dva týdny trvající výluka na železnici směrem na Jihlavu v pondělí odpoledne skončila. Hned v úterý však začne pět minut po sedmé hodině ranní další. Tentokrát na trati na Znojmo.

Rapotice si vychutnaly další vyrovnaný duel a postup je blízko. Stařeč válí

Třebíčsko – Potvrdili jarní formu. To platí především o fotbalistech Rapotic i Starče. Oba týmy se ve 22. kole I. B třídy radovaly z vítězství. Lídr skupiny B vyhrál v Radešínské Svratce a k návratu do vyšší soutěže chybí už jen krůček. Stařeč naplno bodovala se Štěpánově a neprohrála už sedm zápasů v řadě.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT