Rodina Barbory Kočkové se věnuje provozování pouťových atrakcí na Třebíčsku desítky let. Za tu dobu se jak říká s podobným přístupem ještě nesetkala. Kočková přiznává, že byla naivní a nepodepsala s městem smlouvu. „V naší profesi platí, že když někdo něco slíbí, tak to dodrží. A já jsem dostala slib od místostarosty Hrůzy, že kolo budeme na náměstí mít, že to tady chce a že to budeme dělat my. Slíbil mi to. A já jsem brala, že je to tak dané,“ popisuje žena s tím, že situaci bude řešit dál.

Ruské kolo, které vzniklo prý na základě jednání s třebíčskou radnicí, nakonec rodina Kočkových provozovala u Hausspezi.
Třebíč ujela na ruském kole. Podivný výběr atrakce, zbyly dluhy a zklamání

Vyjádření města k otázkám právníkaVyjádření města k otázkám právníkaZdroj: se souhlasem Barbory Kočkové

Podle ní i jejího právníka Miroslava Silovského totiž dostala veřejný příslib. Právník pro Deník přiblížil, o co se jedná. „Je na to paragraf. To, co řekne veřejný činitel, lze brát jako veřejný příslib. Pokud takový slib na městě dali, měli následně jednat úplně jinak. Nejasnosti jsou i jinde. Město nejednalo jako dobrý hospodář,“ vysvětluje Silovský a dodal, že zvažuje podání trestního oznámení.

Kočková své tvrzení dokládá také zprávami, které vedla s místostarostou Milošem Hrůzou. Konverzace si můžete prohlédnout v galerii. „Nevadí mi, že vybrali jiného provozovatele, vadí mi způsob, jak k tomu došlo. Neměli jsme žádnou možnost do výběrového řízení zasáhnout. Jednání se vyvíjela jedním směrem. Pak komunikace přestala a postavili nás před hotovou věc. Pak nás čekalo už jen pohrdání, arogance a absence jakékoli lidskosti,“ vytýká.

Hrůza pro Deník potvrdil, že s Kočkovou o možném umístění jednal. „Ke schůzce skutečně došlo a ruské kolo jsme na ní řešili. Jenže v té době jsem nevěděl, že se už dříve ozval jiný provozovatel. Oba měli stejné podmínky. Kočkovi dodali potřebné podklady až o měsíc později po urgování,“ podotýká místostarosta.

Pro město podle Hrůzy byla důležitá bezpečnost. „Od druhého jednatele jsme dostali certifikáty. Navíc kolo už v minulosti provozoval na dalších místech, například ve Znojmě. Takže s tím měl zkušenost,“ řekl. Na otázky Deníku, jestli už předtím přislíbil provozování kola někomu jinému, však nebyl konkrétní. „Měl jsem jednání, kde jsem to probíral. To je všechno, co k tomu řeknu,“ uzavřel Hrůza.

Advent s ruským kolem v Třebíči

Zdroj: Deník/Milan Krčmář

Schůzky, kde se umístění ruského kola řešilo, se podle Kočkové zúčastnil také vedoucím majetkového odboru Pavel Kraus. Deník ho také oslovil, jenže Kraus se odmítl vyjádřit. „Nemám k tomu nic, co bych mohl říct. Nebudu se k ruskému kolu osobně nijak vyjadřovat. Už o tom bylo řečeno dost,“ reagoval Kraus.

Na výběr ruského kola si hodlá posvítit také opozice. Její lídr Jaromír Barák prohlásil, že bude žádat kontrolu. „Výbory a hospodaření města jsou neprůhledné a zahalené tajemstvím. Budeme žádat o potřebné údaje a kontroly. Jakkoli asi není moc velká šance na úspěch. To, jak se radní zachovali k paní Kočkové, nemá obdoby. Představitelé města by měli mít lepší úroveň,“ komentoval Barák.