To bylo v poslední době prakticky bez činnosti. Na přelomu tisíciletí fungovalo pro to, aby mohla města skrze něj požádat o dotace na zřízení takzvaných podnikatelských inkubátorů. Nyní našla Okresní hospodářská komora v Třebíči pro organizaci nové uplatnění.

Založila v ní destinační kancelář. Právě ta se má stát centrem, přes které poputují do rozvoje turistiky v regionu peníze. Za získané dotace z Ministerstva místního rozvoje mají vzniknout nové propagační materiály, které budou lidi lákat nejen na pamětihodnosti Třebíče nebo Náměště, ale i na další místa a vytvoří tak několikadenní program. „Chceme tím cílit na školní exkurze a druhým cílem jsou pobyty seniorů. Nejprve našich a dále rakouských, německých a holandských. U seniorů je totiž velká výhoda, a to že mají čas," podotkl předseda okresní hospodářské komory v Richard Horký.

Opakované projednávání

Zastupitelé v Třebíči či v Hrotovicích už záměr schválili, včetně významného navýšení ročního příspěvku na fungování. Samosprávy budou platit jedenáct korun za každého svého obyvatele ročně. Některé zastupitele z Náměště to při středečním jednání zarazilo. Tím spíš, že s takovým nápadem nesouhlasili už při své schůzi v srpnu. „Tušil jsem, že to nebude konečná," poznamenal Ivo Matoušek (Změna! Rozhodnete?), když se bod o Rozvoji Třebíčska objevil na jednání zastupitelů opakovaně. „Nespatřuji v tom žádný potenciál. Každé dobře fungující město je schopno se o svou propagaci postarat samo. Někdo to dokáže, někdo to nedokáže," rýpl si do náměšťské radnice.

Starosta Vladimír Měrka (SNK) už na začátku středečního projednávání bodu uznal, že opakované zařazení věci je jeho chybou. Vysvětlil to tím, že bod v srpnu podcenil a zastupitelům tehdy předal jako hlavní informaci pouze navýšení příspěvku. „Ta problematika je ale daleko a daleko širší," dodal.

Zůstat stranou

Už podruhé ji podpořil a během diskuze zastupitelů projekt obhajoval. „Sdružení bude fungovat s Náměští i bez Náměště. Byla by ale škoda, abychom stáli stranou a řešili si to sami na vlastním písečku," mínil Vladimír Měrka.

Podle hospodářské komory i vedení Náměště nelze dotace na propagaci a podporu cestovního ruchu čerpat přes samosprávy, ale právě skrze destinační kancelář. „Byli bychom radši, kdyby dotace plynuly rovnou do rozpočtu obcí, protože obce nejlépe vědí, jak je využít, ale protože jsou vypisovány tak, jak jsou, tak musíme vytvářet podmínky, jak je získat. Jednou z možností je se sdružit," líčil náměšťský starosta.

Navíc sdružování obcí a měst prý není klíčové jen kvůli zisku dotací, ale také pro udržení návštěvníků v regionu déle než několik hodin. „Dáte v Náměšti rodině program na tři čtyři dny? Jestli ano, tak jste dobří. My v Třebíči s tím máme hoňku," upozornil Richard Horký.

Vlastní zájmy

Zároveň sám přiznal, že projektem sleduje i vlastní zájmy. „Patří mi hotel Atom v Třebíči a už mi skoro patří i dukovanský zámek. Myslím to všechno upřímně, protože jsem do turistického ruchu investoval asi 140 milionů, ale to je moje riziko a můj problém," řekl.

Podle něj by neměl projekt Rozvoje Třebíčska přinést další konkurenci mezi hoteliéry nebo města a nikoho by neměl zvýhodňovat. „Jde o to sem dostat tolik klientů, aby všichni byli spokojení," doplnil předseda okresní hospodářské komory.

Také v Náměšti s nápadem nakonec těsně uspěl. Vyslovilo se pro něj devět z přítomných čtrnácti zastupitelů, tedy těsná většina všech zastupitelů. Dva přítomní byli proti a tři se zdrželi.