Důvody objasnil ředitel Nemocnice Třebíč Leoš Dostál: „Tato LDN není dostatečně využívána a ekonomicky ten provoz není rentabilní. Jsou tam problémy s vytížeností lůžek. Z osmdesáti lůžek je využito zhruba 65 procent.“


Podle Dostála se třebíčská nemocnice dostává do ekonomických problémů, způsobených vazbami vzniklými loňským navýšením mezd a také kvůli akreditaci a certifikaci.


„Náklady stouply natolik horentně, že my se prostě ekonomicky chovat musíme. Jinak by to ohrozilo samotnou podstatu nemocnice. Hledám řešení, co by nabídlo Moravským Budějovicím a jejich občanům alternativu, která pro ně budě přijatelná.“ Zatím ale je vše ve fázi úvah a záměrů, jež jsou projednávány. „Nechceme snižovat počet lůžek pro dlouhodobě nemocné. Kapacity bychom přesunuli z valné většiny do Třebíče. Bude třeba udělat úpravy na ulici Družstevní ve stávající třebíčské LDN, abychom zvýšili počet lůžek a provozování léčeby zefektivnili. To je jedna z možností,“ naznačil Dostál.


Jako další alternativu řešení vidí v případném novém provozovateli lůžek, kterým by mohl být například Dům sv. Antonína v Moravských Budějovicích.

Řešení proberou za půl roku


V uplynulém týdnu o celé záležitosti jednal ředitel nemocnice také se starostou Moravských Budějovic Vlastimilem Bařinkou. Budova, v níž LDN sídlí, patří městu Moravské Budějovice. Nemocnice městu platí nájem.


Starosta Vlastimil Bařinka Deníku o jednání s vedením nemocnice řekl: „Shodli jsme se na všech principech ohledně LDN. Dohodli jsme se s ředitelem třebíčské nemocnice, že si za šest měsíců uděláme schůzku, na níž všechno probereme a vyhodnotíme hospodaření a potřebné ekonomické údaje. Pokud bude hospodářský výsledek moravskobudějovické LDN v kladných číslech, pak nebude nutno ji rušit.“


Názoru ředitele nemocnice, že je léčebna prodělečná, prý příliš nevěří. „Podle mých informací od pracovníků léčebny rozhodně není léčebna za první čtvrtletí prodělečná,“ rozhořčuje se Bařinka. Loňský horší hospodářský výsledek byl podle něj zaviněn tím, že kvůli rekonstrukci byla část budovy LDN auzavřena.


„Aby se zvýšila výdělečnost LDN, navrhoval jsem řediteli nemocnice i možnost rozšíření některých služeb v odpoledních hodinách. Myslím si, že třeba ambulance chirurgie či ORL by tu byla využívána. Spousta lidí by nemusela vážit cestu až do Třebíče,“ objasnil Bařinka.


Do další schůzky s ředitelem nemocnice po šesti měsících, kdy se dozví výsledek hospodaření místní LDN, nehodlá jen tak sedět s rukama v klíně a čekat.


„Už na tento pátek máme svolánu schůzku mikroregionu, kde hodlám tuto otázku projednávat. Budu zatím zjišťovat, jaké jsou další varianty – například, jaké jsou možnosti získání licence, pokud bychom tam chtěli provozovat městskou léčebnu se sociálními lůžky. O dalších možnostech budu jednat také v sobotu s vedením Domu sv. Antonína, které provozuje podobný typ lůžek.“ Jak vidí možnost, že by LDN mohl provozovat Dům sv. Antonína v Moravských Budějovicích, nastínil ředitel Domu sv. Antonína Ladislav Chloupek: „Myslím si, že by to nemusela být taková utopie, když náš zřizovatel už zkušenosti s provozováním LDN má.“


Zkušenosti s LDN mají řádové sestry


Zřizovatelem moravskobudějovického Domu sv. Antonína je Kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského, která provozuje v Praze–Řepích sociální lůžka a LDN, navíc také služby pro odsouzené ženy ve vězení. „Je tam taková symbióza, která funguje,“ popsal Chloupek.


Zmínil se i o tom, že s ředitelem třebíčské nemocnice o možnostech provozování moravskobudějovické LDN už jednal. „Všechno zatím záleží na spoustě neznámých – jak se k věci postaví město, jak pojišťovna, jak zajistit erudovaného lékaře a personál. Mohli bychom do toho jít jen za předpokladu, že nemocnice nezruší smlouvu s pojišťovnou, že bychom od ní převzali smlouvu s pojišťovnami na lůžka. A samozřejmě vše další se odvíjí od peněz.“


Na celou věc má jednoznačný názor: „Myslím , že všichni, kdož jsme zainteresovaní do této věci na Moravskobudějovicku, bychom měli dát hlavy dohromady a tuto věc vyřešit ke spokojenosti místních. Zrušit LDN v Budějovicích by byla škoda. A navíc, nezaměstnaných tu stále přibývá.“ Případné zrušení LDN si nedokáží představit ani mnozí občané. „Dojížděním do Třebíce by se péče o seniory ztížila. Návštěvy by nemohly za nimi docházet denně,“ zamýšlel se Pavel Pokorný.