Vítězná ČSSD žádá pět křesel v budoucí radě kraje. Základem koalice má být ANO a ČSSD, ve hře je také možnost jejich menšinové vlády s podporou KSČM.

O složení krajské koalice by se mělo rozhodnout pravděpodobně koncem týdne. Ovšem očekává se, že hejtmanem bude znovu Jiří Běhounek (nestraník za ČSSD).

O personálním složení rady kraje ve středu sociální demokraté nejednali.

Podle krajského předsedy ČSSD Petra Krčála byla stranická schůzka rozdělena na dvě části. „V té první jsme si zrekapitulovali to, k čemu jsme zatím došli. Ve druhé části jsme pak probírali jednotlivé možnosti sestavení koalice. A předsednictvo i poslanecký klub se přiklonily k nějaké variantě. O ní bych ale v této chvíli nechtěl mluvit, protože budeme mít v neděli další jednání," prozradil vpodvečer Krčál.

Člen vyjednávacího týmu ODS Miloš Vystrčil sdělil, že také jeho strana uvažuje o možnosti koalice, v níž by byla ODS zastoupena. „Pro nás by bylo asi nejpřijatelnější, kdybychom do koalice vstoupili v rámci dvojbloku se Starosty pro Vysočinu," řekl Vystrčil. „Ještě ráno to vypadalo na dvě varianty koalice, ale pořád je to otevřené a zatím není nic jasné," pověděl Jaromír Kalina, krajský šéf KDU-ČSL s tím, že lidovce čekalo večerní jednání s ČSSD.