Nejčerstvějším projektem, který se začal rodit někdy na konci minulého roku, je snaha postavit rozhlednu na Pekelném kopci, který leží necelé dva kilometry východně od Mastníka. Vrchol má ve výšce 570 m. n. m.

„Ano, v rámci mikroregionu Třebíčsko bychom znovu na Pekelném kopci rozhlednu obnovili,“ potvrdil starosta Mastníka Karel Zlomek. Měla by být z akátového dřeva a vysoká sedmnáct metrů.

„Za jak dlouho by mohla stát, nedokážu odhadnout. Teď jsme požádali na o změnu územního plánu a to může trvat i tři čtvrtě roku. Záleží také na tom, jak rychle se nám podaří sehnat peníze,“ dodal Zlomek.

Už přes rok se pracuje i na dalším velkém projektu, jehož součástí mám být další rozhledna. Tentokrát v military kempu Radarka u Koněšína.

Stavět v Koněšíně se může na podzim

Tam jde o naprosto unikátní stavbu, která v sobě skloubí nejen turistické lákadlo v podobě krásného výhledu, ale i adrenalin v podobě slaňování. Věž proto bude šikmá.

„V této době se vyřizuje stavební povolení. Pokud vše půjde hladce, chtěli bychom začít stavět už letos na podzim, případně příští rok na jaře,“ popsala současnost a nejbližší budoucnost projektu starostka Koněšína Hana Žáková.

Z rozhledny, která bude součástí celého komplexu turistického centra, bude vidět Třebíč, vojenské letiště u Náměště nad Oslavou, dukovanská jaderná elektrárna a především pro turisty lákavé krásné údolí Dalešické přehrady.

Babylon a vodojemy

Třebíčsko se zatím může pochlubit dvěma rozhlednami na svém území.

Asi ta nejznámější je čtyřiadvacet metrů vysoká rozhledna Babylon u Kramolína. Postavit ji nechal v první polovině devatenáctého století Jindřich Vilém III. Haugwitz.

Další je vybudována na vodojemu Ocmanice u Náměště nad Oslavou. Rozhledna je patnáct metrů vysoká dřevěná stavba ve tvaru osmibokého jehlanu, s vnitřním kovovým schodištěm.

Na pomezí okresů se Žďárskem stojí ještě nejnovější přírůstek nad vodojemem Baliny. Má výšku přibližně deset metrů a vyhlídková plošina se nachází v nadmořské výšce 590 metrů.

Rozhledny nad vodojemy nemají úlohu pouze jako turistická lákadla. Její přítomnost má objekt chránit proti vandalům a možným zlodějům. Uhlídat tyto stavby, které jsou většinou zapadlé někde mimo civilizaci, je jinak téměř nemožné.