VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozeznávat ptačí zpěvy je věda

Třebíčsko - V Anglii funguje Královská společnost na ochranu ptáků. Zní to vznešeně a vznešené to je – každá labuť je pod ochranou Jejího veličenstva.

2.4.2011
SDÍLEJ:

Samec strnada zhruba o velikosti vrabce má citronově zbarvenou hlavu a žlutavou spodinu těla. Foto: Petr Mückstein

Pozorování ptactva je v Anglii div ne národním sportem a prostřednictvím slabosti pro opeřené bližní se daří získávat nemalé prostředky na ochranu přírody vůbec.

Bylo by pěkné, kdyby to aspoň trošku fungovalo i u nás – abychom se snažili přiřadit k vyspělým státům nejen plnými kapsami, ale i vztahem k okolí, odpovědností, popřípadě soucítěním.

Takže vás dnes zveme za jarními ptačími projevy, což je především jejich zpěv. Na rozdíl od tzv. hlasů, kterými se ptáci různě dorozumívají po celý rok, je zpěv vázaný na jaro, konkrétně na dobu hnízdění. Je to doba, kdy nad pudem sebezáchovy převáží pud zachování rodu. Představte si takového kosa – na jaře se vyloženě vybarví – jeho černá je ještě černější a zobák svou žlutí až svítí. Pak si najde nápadné místo – vrcholek stromu či střechy - a aby toho nebylo dost, spustí svou hlasitou nápadnou píseň. Jako kdyby zapomněl na jakoukoliv ostražitost. Ale je to logické – teď není důležité, abych přežil já jako jedinec, ale můj rod. Zpěvem totiž ptačí samečci lákají samičky a současně označují hnízdní teritorium. Potřebují nejen zahnízdit, ale svoje potomstvo uživit. Proto ono „já jsem ten nejlepší, nejsilnější a toto území je moje!“

Rozeznávat ptačí zpěvy je docela věda – chce to určitě velikou zkušenost, hudební sluch a paměť. Přesto když se s námi zaposloucháte do jarních ptačích hlasových projevů, třeba se nějaké zpěvy poznat naučíte.

Začněme třeba budníčkem menším: je to nenápadný ptáček, ale podle zpěvu je nezaměnitelný – nápadné zřetelné cilp-calp. Odtud také německý název budníčka menšího – psáno zilp-zalp. Kdybyste si chtěli být úplně jistí, zkuste jej vypozorovat – bude mít štíhlý zobáček a tenkou černou pásku přes oko.

Nebo pár zpěvů, které se lze snadno naučit podle toho, co připomínají: jako zvonek opravdu zpívá ptáček toho jména – zvonek zelený, a jako zurčící potůček zní zpěv červenky obecné; ptáčka nikoli, jak byste čekali s červenou, ale s oranžovou náprsenkou.

Už název ptáčka zvaného rehek napovídá, že jeho zpěv bude vrzavý. A králíček obecný, náš nejmenší ptáček, ten zase připomíná špatně namazané kolečko.

Některé ptačí zpěvy můžeme poznávat podle mnemotechnických pomůcek – třeba pěnkava jakoby do omrzení opakuje: Jak to sluníčko pěkně svítí! A když zaslechnete v polích jakoby nápěv Osudové, slyšíte strnada obecného. To je ptáček ve svém svatebním šatě nádherně do žluta zbarvený – skoro byste řekli, že někomu ulétl kanárek…

Přeji vám krásné jaro s našimi milými opeřenými přáteli.

IVA SUCHÁ

2.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pavel Kováčik.

Výsledek voleb hodnotím velmi špatně, reagoval lídr komunistů na Vysočině

Pálovice.
6

V odlehlých vsích zvítězil Okamura. Moc jiných politiků se tam nehrnulo

Je to úžasný výsledek, který jsme na Vysočině nečekali, říká nová poslankyně ANO

Náměšť nad Oslavou – Do Sněmovny se dostala za hnutí ANO na Vysočině také Monika Oborná, osmadvacetiletá projektová manažerka v zemědělství z Náměště nad Oslavou. Kraj tak má nyní čtyři poslance oproti dřívějším dvěma. Hnutí Andreje Babiše tu získalo 28,63 procent hlasů a převálcovalo dříve dominantní sociální demokracii.

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Vysočina - Politici a odborníci z Kraje Vysočina komentují výsledky voleb

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení