Měl kraj poskytnout na opravu třebíčského zimního stadionu více peněz? Toto téma, které vyvolalo slovní rozepři mezi třebíčským starostou Pavlem Pacalem a hejtmanem Kraje Vysočina Vítězslavem Schrekem, vzbudilo i pozornost fanoušků. „Určitě bych uvítal, kdyby na zimák kraj přispěl víc. Zvlášť když vidím, kolik se nacpalo do jihlavského stadionu,“ zamyslel se fanoušek Horácké Slavie Třebíč Ladislav Janáček.

Oprava zimního stadionu v Třebíči vyjde na půl miliardy korun. Kraj Vysočina přispěje 59,5 miliony.
Rozmíška mezi Třebíčí a krajem. Starosta by chtěl vyšší dotaci na zimní stadion

Ten vidí problém podobně jako starosta Pacal. Argumentem je podle nich nepoměr v krajských dotacích při srovnání příspěvku pro Třebíč a příspěvku pro Horáckou multifunkční arénu v Jihlavě. Oprava třebíčského zimáku vyjde na 510 milionů korun. Příspěvek kraje „v hotovosti“ činí 59,5 milionu korun, tedy zhruba desetinu. Nový stadion v Jihlavě vyjde na 1,9 miliardy korun, přičemž kraj na něj poskytne půlmiliardovou dotaci. Tedy více než čtvrtinu.

Svůj názor zaslal Třebíčskému deníku další fanoušek, který si nepřál být jmenován. Redakce ale jeho jméno zná. V rozsáhlé stati se zabývá financováním jihlavské arény, cituje i nařízení Evropské komise týkající se plnění podmínek hospodářské soutěže. „Další, obecně prezentovaný názor panem hejtmanem je ten, že jde o stavbu nadregionálního významu. To doložili jak? Jiné kraje tak štědré rozhodně nejsou. Například podíl Jihomoravského kraje na novou multifunkční halu v Brně je 200 milionů korun při ceně díla asi 3,3 miliardy korun (zde se pisatel mýlí, hala má stát 4,4 miliardy – poznámka redakce). To není podíl ani deset procent,“ podotkl s nelibostí fanoušek. „Čím si Jihlava zasloužila tak nadstandardní podíl Kraje? V ostatních městech Vysočiny se například hokej neprovozuje? Jistěže ano. Něco málo ale dostane jen Třebíč a ostatní města mají prostě smůlu,“ dodal.

Zimák a multifunkční hala

Smířlivější je Karel Svoboda. „Na hokej v Třebíči občas zajdu, ale nějaký ultrafanoušek nejsem. Samozřejmě, že bych byl rád, kdyby kraj přispěl více, ale i sám starosta říká, že peníze na stadion jsou tak jako tak. A chápu, že se nedá přispět úplně každému, i když je fakt, že půl miliardy na jihlavský zimák je hodně,“ uvedl Svoboda. „Na druhou stranu třebíčský stadion bude pořád hlavně zimákem určeným pro hokej, kdežto ta jihlavská aréna bude opravdu multifunkční, tedy asi významnější. Pokud se tam skutečně budou střídat akce jako třeba v Praze na Spartě a hokej bude jen jednou z mnoha aktivit, bude to úplně o ničem jiném. Tohle se dá s třebíčským stadionem jen těžko srovnávat,“ pokrčil rameny Svoboda.

Oněch 59,5 milionu korun, které má dostat Třebíč od kraje, není zcela přesná částka. Kraj Třebíči totiž odpustí čtyřicet milionu korun za spoluúčast při stavbě parkovacího domu u nemocnice. V tomto případě starosta Pacal argumentuje tím, že ostatní města v regionu, kde kraj také staví parkovací domy, vůbec žádnou spoluúčast nemají – Schrek ale kontruje tak, že se o spoluúčast přihlásila sama Třebíč. „Je to tahanice, kdy má každá strana svou pravdu,“ prohlásila důchodkyně Jitka Vránová z Jihlavy. „ Já třeba hokej v Jihlavě, natožpak v Třebíči, vůbec nesleduji. Je jasné, že se zimáky musejí nějak udržovat, ale mně osobně přijdou v obou případech ty ceny hrozně vysoké. Přitom je otázka, kolik lidí vlastně tak velké stavby využívá,“ doplnila Vránová.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Horácká Slavia Třebíč se rozloučila se stadionem. Fanoušci přišli ve velkém

Zdroj: Deník/Milan Krčmář