Míčovka kulkonosná dle mínění vědců vyhynula před válkou

Nyní se však díky píli studentů Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity podařilo najít novou lokalitu jejího výskytu, a to nedaleko obce Studená v Jihlavských vrších v oblasti Javořické vrchoviny. Vědci se zaradovali a k objevu dodali: „Nesmírně vzácná kapradina se u nás, konkrétně na Třeboňsku, přestala vyskytovat už před druhou světovou válkou.“

František Holčapek ze Šebkovic na Třebíčsku ale oponuje:„Jako malý kluk, tedy po roce 1945, jsem se s míčovkou setkával běžně na Vranovské přehradě v oblasti Bítovské velké zátoky. Tehdy tam leta nikdo nepřišel, protože to byly Sudety a naše rodina tam měla chatu jako první. Bývalo tam bahno, tedy jiné podmínky než v současnosti. A zmíněná kapradina tam rostla tak do padesátých let,“ dodal Holčapek. V té době v Bítovské zátoce začaly hromadně stavět velké rekreační objekty a postupovala devastace.

„Že si to pamatuji? To proto, že jsem od dětství akvarista a tento druh vodní rostliny se v akváriích uplatňuje,“ prozradil František Holčapek. Bohužel si tehdy nevedl herbář. „Já jsem dost sportoval a měl jiné starosti,“ konstatoval a tak dnes zůstává pouze u jeho tvrzení.

„Toto jednoznačně musí být podloženo existencí herbářového dokladu, případně fotografie. Ty se nacházejí v muzeích. Osobně informaci nevěřím, rostlina se dá snadno zaměnit například s bahničkou jehlovitou,“ vyjádřil se Štěpán Husák, botanik z třeboňského Botanického ústavu Akademie věd. „Bahničku znám velmi dobře, ta to ale určitě nebyla,“ stojí si na svém Holčapek.

Ve znojemském muzeu, kam jako součást Chráněné krajinné oblasti Podyjí Vranovská přehrada spadá, v herbářích žádnou zmínku o míčovce kulkonosné ale nemají.

Ani botanik Vít Grulich z Masarykovy univerzity v Brně nic neví o nálezu botanické vzácnosti v oblasti Bítova. „Toto území znám, dle mého názoru zde nejsou příhodné podmínky pro růst zmíněné kapradiny,“ sdělil.

František Holčapek celou záležitost uzavírá: „Je to už samozřejmě dávno, jen mi šlo o to říct, že dle mého názoru rostlinka vymizela později, než se myslelo.“