Jedním z těch netradičních výletů, které jsou vhodné pro malé i velké, je návštěva řopíků ve Slavonicích. Jako každoročně si tamní nadšenci vojenské historie připravili pro návštěvníky velké prohlídkové akce. Jedna z nich se uskuteční právě tuto sobotu.


„Návštěvníci si budou moci prohlédnout čtyři lehké bunkry – řopíky. Dva jsou uvedeny do stavu z období mobilizace před II. světovou válkou. Další dva připomínají historii řopíků v období jejich socialistické reaktivace,“ sdělil pořadatel Jiří Duchoň.


Kromě nezbytné vojenské techniky a vybavení nebudou chybět ani dobově uniformovaní průvodci.


„Pro zájemce máme připraveny ukázky střelby z legendárního samopalu vzor 58, který měla Československá armáda ve své výbavě v poválečném období. V případě pěkného počasí budou v areálu vystaveny i dobové zbraně a uniformy,“ dodal Jiří Duchoň.


Velké prohlídkové akce každoročně doplní oblíbené a veřejností vyhledávané přepadení řopíků. To letošní je naplánováno už na 7. srpna, kdy se do bojů zapojí nejen čeští ale i němečtí vojáci.


„Diváci budou moci shlédnout dvě bojové ukázky, rámcově vložené do období září a října roku 1938,“ upřesnil Duchoň.


Velká prohlídková akce ve slavonickém pevnostním areálu proběhne tuto sobotu od 10 do 17 hodin. Další je naplánována na poslední srpnový den. Přepadení řopíku proběhne 7. srpna. Slavonický areál není jediný v okolí Třebíčska, kde srdce milovníků vojenské historie zaplesá. Army park lze najít například v Ořechově u Brna, kde za II. světové války proběhla jedna z nejkrvavějších tankových bitev na našem území. Další opevnění nazvané Zahrádka lze navštívit na Znojemsku v Šatově.