Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Romským dětem prospějí školky, naučí se česky

Třebíč -Stovky, tisíce dětí jdou každé ráno do mateřské školky. Hrají si s kamarády, chodí na procházky, získávají první dovednosti, které se jim po nástupu do školy budou hodit. Mezi nimi je i malý Jirka.

17.6.2008
SDÍLEJ:

Asi 200 lidí zaútočilo ve čtvrtek kameny a holemi na tři policejní hlídky v romské osadě Huncovce u východoslovenského města Kežmarok. Policisté se proti rozvášněnému davu bránili varovnými výstřely do vzduchu.Foto: REUTERS

Předškolák jako každý jiný, jen jeho kůže je tmavší než pleť většiny přátel ve školce.
Jiří Filo je jedním z mála třebíčských Romů, jehož rodiče do školky přihlásili. V duchu romské kultury totiž do zaměstnání chodí jen muži, ženy se doma starají o své děti.

Filovi se rozhodli jinak. „Chceme, aby náš syn uměl dobře česky. To je pro nás nejdůležitější," říká maminka Andrea Filová. „Pocházím z učitelské rodiny, vím, jak je důležité, aby se děti zařadily do běžného kolektivu. A Jirka je ve školce spokojený," dodává tatínek Jiří Jašek.
Právě neznalost českého jazyka a špatná adaptace v majoritním kolektivu bývá pro romské děti velkým úskalím na základních školách. Řada z nich už na prvním stupni propadá nebo přechází do speciálních škol. V Třebíči chtějí tenhle problém řešit.

„Motivujeme rodiče, aby své potomky zařadili do mateřských školek. Děti běžně tráví čas jen mezi svými, ve školce je to přinutí komunikovat v češtině,“ konstatovala Lucie Vetchá, vedoucí Romského centra při třebíčské Oblastní charitě. Malí Romové by si navíc před zahájením povinné školní docházky zvykli na pevná pravidla. „Většina z nich má problém v danou hodinu přijít a odejít a taky zařadit se do kolektivní práce,“ uvedla Vetchá.

Změnu by nastolil zákon
Třebíčské rodiny zatím dávají přednost zmíněnému Romskému centru. V jeho evidenci je nyní 18 dětí, pravidelně dochází polovina. Vedle her procvičují správnou výslovnost, hrubou motoriku, grafomotoriku a jiné nutnosti pro zvládnutí výuky ve škole. „Nemají základ z domu, ale jsou šikovné a rychle se učí,“ pochválila své svěřence vedoucí centra.

Přesto by ty pěti, šestileté raději viděla ve školce. „My tvoříme přechod mezi rodinou a mateřskou školou. Máme tu děti od dvou let, není možné se všemi důkladně pracovat,“ řekla Lucie Vetchá. Už při přijetí dítěte, kdy se ve spolupráci s rodiči sestavuje individuální plán, proto pracovníci centra rodinám doporučují podat časem přihlášku do školky. „Pokud ovšem nebude předškolní vzdělávání uzákoněno, nikdy nebude docházka stoprocentní,“ zmínila Vetchá. Důvodem je podle ní právě romská kultura, v níž je pro matky přirozené mít děti doma a na vzdělání se neklade zásadní důraz.

Druhořadým důvodem jsou peníze, které se za školku platí.
Vzdělání romských dětí by podpořil i vznik přípravných tříd při základních školách. „Naučí se tam například přezouvat, mýt si pravidelně ruce nebo se soustředit,“ říká ředitelka Vládní rady pro záležitosti romské komunity Radka Soukupová. Spolu se zvládnutím češtiny pak mají děti větší šanci ve škole uspět.

Podle sociologických průzkumů totiž ve speciálních školách, určených především fyzicky či mentálně handicapovaným, končí 75 procent romských dětí.

17.6.2008
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Třebíčští Snipeři vyloupili Bystřici

Ilustrační foto

Tři roky zákazu činnosti. Ochránce zvířat Ondráček se však k soudu nedostavil

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Mladý muž napadl v parku ženu ležící na lavičce

Třebíč - V parku na Gorazdově náměstí v neděli po půlnoci čtyřiadvacetiletý muž napadl a zranil ženu. „Policisté přijali na tísňové lince 158 oznámení, že se z části parku u ulice Smrtelná ozývají rány a křik. V parku policisté nalezli zraněnou ženu, nikdo další se zde nenacházel,“ řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení