Zřícenina hradu Rokštejna u Přímělkova na Brtnicku se proměnila po sedmi letech oprav z polorozpadlého shluku kamenných zdí v atraktivní lákadlo pro turisty. Jen včera hradem prošla do 14. hodiny stovka turistů z celé republiky.

„Rokštejn leží na cyklotrase z Jihlavy přes Třebíč do rakouského Raabsu. Připravujeme vylepšení, která turistům zpříjemní cestu a prohlídku atraktivní památky, jediné svého druhu na Jihlavsku,“ připomněl v úterý pod hradbami na kontrolním stavebním dnu starosta Brtnice Stanislav Jirků.

Opravy jsou před cílovou rovinkou

Rekonstrukce se blíží podle profesora Zdeňka Měřínského, ředitele Ústavu archeologie a muzeologie při Masarykově univerzitě v Brně, do finále. Poslední úpravy čekají na věž a přilehlé partie hradu. „Dokončujeme rekonstrukci věže se schodištěm, v níž bude příští rok otevřena galerie obrazů,“ upřesnil starosta.

Projekt pamatoval kapsami a otvory v kameni věže, hradeb a ochozů i na skrýše pro ptáky.

„Zvyklí tu jsou rorýsi, kavky i poštolky. Spolupracujeme s ornitology a ochránci přírody,“ doplnil Stanislav Jirků. Od roku 2002 rok co rok pohltily opravy hradu kolem milionu korun. Dvě třetiny platil stát prostřednictvím ministerstva kultury, zbytek uhradil brtnický rozpočet. Příliv turistů podpoří nová příjezdová cesta, parkoviště, sociální zařízení, stánek se suvenýry, informace a další vybavenost. „Hrad je v konečné fázi úprav nadzemních zdiv. Letos dokončíme detaily, například opravu vstupní brány. Příští rok by mohlo být hotové nádvoří. Pak nadejde čas pořádání kulturních akcí,“ shrnul profesor Měřínský.