Ale začněme od Adama. Lépe řečeno od Adámka. Narodil se brzy ráno 1. ledna v novoměstské nemocnici Jarmile a Jaroslavovi Vrankovým z Bobrové coby první miminko Vysočiny. Na svět si pospíšil, termín porodu byl až za devět dní.

Rok 2019 přinesl krom tisíců novorozených obyvatel kraje rovněž ztráty. Mezi osobnostmi, které tento svět opustily, se v únoru objevilo jméno třebíčského rodáka herce Jiřího Pechy. O měsíc dřív v Torontu zemřel novoměstský rodák Jiří Brady, přeživší holocaustu, o jehož rodině napsala Kanaďanka Karen Levine knihu Hanin kufřík, jež oblétla svět. V dubnu zesnula hraběnka Thamar Kinski, s manželem Radslavem se po navrácení majetku v restitucích zabydlela na zámku ve Žďáru nad Sázavou.

A jaké bylo dění v jednotlivých okresech? Tady je výběr zajímavostí.

Havlíčkobrodsko

Novou Vesnicí Vysočiny se stal Sobíňov na Havlíčkobrodsku. V ženské věznici Světlá nad Sázavou od začátku roku budovali přístavbu, aby se mohla zvýšit kapacita o 200 míst. A ve stejném městě otevřeli na podzim novou moderní sportovní halu, jednu z nej na Vysočině. Do Zahrádky u Ledče v říjnu přivezli a rovnou i posvětili nový zvon Josef na památku tragicky zesnulého pátera Josefa Toufara, oběti komunistického režimu.

Fotogalerie: Zeman: demonstrovat proti výsledkům demokratických voleb je nedemokratické

Děvčata z BM Fitness Havlíčkův Brod si z říjnového Mistrovství světa ve sportovním a fitness aerobiku v Holandsku přivezla zlatou medaili. A před Vánoci se kladívky ťukalo na základní kámen jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu, jedné z nejvýznamnějších staveb v kraji, která potrvá do roku 2022.

Pelhřimovsko

Nejlepším místem pro byznys je na Vysočině dlouhodobě Humpolec. Vyhrál už tolikrát, že se v kraji stal i Městem pro byznys desetiletí, což se v ostatních krajích nepodařilo žádnému jinému městu. U Červené Řečice je od září skoro bez vody nádrž Trnávka na stejnojmenném přítoku řeky Želivky. Povodí Vltavy ji odbahňuje. Do Rekordmanské síně slávy Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově byl uveden herec Josef Dvořák – nejslavnější a nejčetnější český představitel vodníků a hastrmanů. Roli Čochtana hrál 741krát.

Třebíčsko

V Třebíči stihli postavit v šibeničním termínu most přes trať v centru u nemocnice, přičemž starý frekventovaný most hrozil zřícením. Padlo rozhodnutí o výstavbě dalšího nemocničního pavilonu za 300 milionů korun, budou v něm operační sály. V třebíčském katolickém gymnáziu otevřeli nové moderní křídlo učeben. „Dokázal jsem to!“ Hlásil svým fandům 29. dubna dukovanský profesionální hasič Štěpán Dvořák, když po 238 hodinách uběhl 1035 kilometrů přes celé Slovensko a Česko.

Na konci července vypukl u Třebíče jeden z nej požárů roku v kraji, shořelo pole a kus lesa na ploše o rozloze 38 fotbalových hřišť. U Kožichovic v říjnu dozrála první rajčata v největších sklenících Vysočiny, vysázeli zde 35 tisíc rostlin. Matce z Třebíče, která byla 117 dní po mozkové smrti, se narodila dcera Eliška – díky péči brněnských lékařů.

Žďársko

V Novém Městě na Moravě otevřeli počátkem roku dlouho očekávaný nemocniční pavilon s dětským oddělením. Novoměstsští také obdrželi dotaci na novou sportovní halu. A do třetice Nové Město – na konci května přivítalo desetitisíce fanoušků na závodech Světového poháru horských kol.

Fotogalerie: Dětské oddělení v novoměstské nemocnici.

Žďárské strojírenské firmě Žďas se podařilo uzavřít významný kontrakt, za 4,3 miliardy korun postaví v ruském Magnitogorsku energetický zdroj s návaznou výrobou stlačeného vzduchu. Ve Škrdlovicích padl účastnický rekord zdejšího tradičního srazu historických traktorů, na červencovou akci dorazilo 108 strojů.

Jihlavsko

Na počátku března začaly práce na historicky zatím nejnákladnější dopravní stavbě Kraje Vysočina, na obchvatu Velkého Beranova za 800 milionů korun. Po nesouhlasu části veřejnosti došlo k vypuštění, rekonstrukci a opětovnému napouštění Velkého Pařezitého rybníka u Řásné – jednoho z největších a nejčistších přírodních koupališť v kraji, odpůrci letošní práce považují kvůli suchu i kácení stromů za necitlivé a kontroverzní.

Fotogalerie: Stavba obchvatu kolem Velkého Beranova

Hasiči z Nevcehle se na konci srpna stali mistry Extraligy České republiky v požárním útoku. V jihlavské části Dolina otevřeli novou školku Bystrouška, jako první na Vysočině má nepřetržitý provoz – v noci, o víkendech a svátcích, kapacitu 100 míst z většiny naplní děti zaměstnanců firmy Bosch, která se finančně podílela. Firma provozující síť luxusních kasin nabídla v závěru roku Jihlavě 100 milionů korun na výstavbu nového zimního stadionu a 30 milionů pro hokejovou Duklu, když město zruší zákaz hazardu na svém území a nechá vystavět její kasino. Neprošlo to.

„Aby Jihlava získala slibovaných 130 milionů, museli by občané v kasinech společnosti prohrát více než dvě miliardy,“ uvedl náměstek primátorky Vít Zeman.

Černá závěrečná tečka

Na Vysočině se děly i nejošklivější věci. Tři ženy se v průběhu roku staly obětí vraždy, čtvrtá smrti zázrakem unikla. Všechny pravděpodobné pachatele těchto závažných trestných činů policisté dopadli.

K pokusu o vraždu došlo v únoru v Jihlavě, kdy mladá žena přežila útok na hlavu rozbitou lahví. Pachatel už stojí u soudu. Ve Žďáru nad Sázavou byla počátkem června zavražděna v nelegální herně 53 letá taxikářka ukrajinského původu. V polovině prázdnin hýbalo Havlíčkovým Brodem pátrání po 48 leté kadeřnici a jejím pejskovi. Po několika dnech ji policisté našli v mrtvou. K vraždě se nakonec přiznal manžel. Ve vazbě už je recidivista, důvodně podezřelý z brutální vraždy oblíbené osmapadesátileté servírky v Humpolci. K činu došlo v pátek 13. prosince