Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rodičům vyměněných dětí další peníze soud nepřiznal

Třebíč - Rodiny požadovaly po nemocnici 130 tisíc korun na výdaje z předchozích řízení

14.8.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/ Michaela Hasíková

Po šesti a půl letech padl další z rozsudků v případu záměny novorozenců, ke které došlo v třebíčské porodnici 9. prosince 2006. Rodiče už odškodnění od nemocnice dostali, nyní po ní žádali náklady, které jim vznikly v souvislosti se záměnou. Soudce jim však nevyhověl, přestože tím změnil vlastní předchozí rozsudek.

Okresní soud v Třebíči přehodnotil své původní rozhodnutí, kterým požadavek ve výši bezmála 130 tisíc korun rodičům uznal. „V prvním kole jsem žalobě vyhověl, krajský soud ale rozhodnutí zrušil a rozhodl o dalším přezkoumání účelnosti prostředků, které již nemocnice rodičům vyplatila," vysvětlil soudce Jan Coufal.

Do Třebíče se případ vrátil na základě odvolání třebíčské nemocnice, která argumentovala, že první část peněz vyplacená rodinám byla určena i na vypracování znaleckých posudků nebo zastupování advokáty. „Nepředpokládáme, že bychom měli ještě něco platit. Ale rozhodnutí je na soudu," konstatoval před úterním rozsudkem ředitel nemocnice Jan Ferenc.

Soudce žádosti rodičů nevyhověl. „Žalobu jsem zamítl," řekl Coufal. „Rodiče si nevzpomněli, na co vlastně peníze od nemocnice použili, a je to pochopitelné po takové době. Nelze z toho ovšem říct, zda byly prostředky vynaloženy účelně, nebo ne. Podstatné je, že účelně být použity mohly, a nepřímé důkazy předložené rodiči se nepodařilo prokázat," poznamenal. Podle něj tak rodiče mohli peníze využít k uhrazení nákladů, které se soudními procesy souvisely. „Zcela jistě to mohlo být na odborné posudky nebo právní služby. Samozřejmě ale také na testy DNA, na to, aby se mohli scházet nebo jezdit na společné dovolené," řekl Jan Coufal.

Případ je podle něj specifickým a bezprecedentním sporem. Pro poškozené rodiče jde navíc o stále velmi citlivou věc. „Proto zvážím moderaci, tedy ponížení nákladů tohoto řízení, které by měli rodiče nemocnici zaplatit. Jí totiž náklady prokazatelně vznikly využitím služeb advokáta," podotkl soudce.

Písemný rozsudek by měly obě strany obdržet do třiceti dnů, z důvodu dovolené se ale tento termín nejspíš o tři týdny posune. Proti rozhodnutí se může kterákoli ze stran opět odvolat ke krajskému soudu.

Rodina Čermákových vysoudila na nemocnici 2,1 milionu korun, Libor Broža s Jaroslavou Trojanovou 1,2 milionu. Částky poškozených se lišily, protože jejich újma byla podle soudu individuální.

Autor: Kamil Černý

14.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační fotografie.

Na kapotu auta před domem někdo vyryl kosočtverec

Ilustrační foto.

Okříšské fotbalistky inkasovaly půl tucet branek v Líšni

Třebíčští Snipeři vyloupili Bystřici

Bystřice nad Pernštejnem – Dobře začali a až na jednu pasáž měli zápas pod kontrolou. Třebíčští florbalisté zavítali v 6. kole Národní ligy do Bystřice.

Tři roky zákazu činnosti. Ochránce zvířat Ondráček se však k soudu nedostavil

Třebíč – Ani ne za půl hodiny vynesl třebíčský soudce František Frula ve středu rovnou verdikt nad místní organizací Ligy na ochranu zvířat Třebíč, za kterou v minulosti vystupoval jako její šéf Petr Ondráček.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení