Jestli ale bude 7. červen 2014 velkolepou akcí nebo spíše poklidnou oslavou se v Rudíkově vede živá diskuze. „To je na tom ale to krásné. V přípravném výboru jsou mladí, kteří se chtějí bavit, chtějí ohňostroj, a pak tam jsou ti starší, moudří, třeba pan Jaša, který řekne, je to poprvé, raději ať je toho méně a uvidíme," pochvalovala si rudíkovská starostka Jana Nožičková.

Dalším léty zkušeným člověkem mezi organizátory je Jaromír Dobrovolný. A zastává podobný názor jako zmíněný František Jaša. „Snažím se na to dívat rozumně. Lidé se sejdou, chtějí si povykládat se svými vrstevníky, které neviděli třeba i desítky let," připomněl Dobrovolný. Významná společenská akce odkazuje na dva, možná i na tři historické letopočty. Nejstarší doložená zmínka o Rudíkovu totiž pochází z roku 1234, není ale vyloučeno, že obec existovala už v roce 1104, protože místní kostel sv. Petra a Pavla patří mezi ty nejdříve vysvěcené v širokém okolí. Třetí připomínkou je sté výročí odchodu několika rudíkovských mužů na bojiště první světové války, z nichž šestnáct se do svého rodiště už nikdy nevrátilo. „Se vzpomínkou na ně bychom to chtěli spojit a po mši se sejít na hřbitově u jejich pomníku," řekla starostka Nožičková.

Setkání po letech

Další program oslav bude probíhat na rudíkovské návsi. Krom vystoupení místních dětí, dechové kapely a krojovaného souboru zasadí organizátoři památný strom a účastníkům setkání otevřou veřejné budovy v obci, tedy Základní školu L. Svobody, obecní úřad nebo hasičskou zbrojnici. Hlavní bod celého programu se ale ponese nad všemi ostatními, bude jím jakýsi duch akce. „Zvlášť my starší se tam půjdeme setkat s ostatními, které jsme třeba už dlouho neviděli. Vždyť jsou mezi námi i takoví, kteří neznají své sousedy, mladí neznají staré, staří zase mladé," zamýšlel se senior a myslivec Jaromír Dobrovolný.

Organizátoři nyní usilovně shánějí kontakty na rodáky, kteří už v obci nežijí. „Snažíme se zjistit, kde je vlastně všude máme a jak se s nimi spojit. Pozvat bychom chtěli samozřejmě všechny," podotkla starostka Jana Nožičková. K setkání chtějí pořadatelé připravit i zajímavou knihu o obci s názvem Rudíkov Historie vs. současnost. „Jednu publikaci už máme, tato by měla být hlavně fotografická a zaměřená na všechny spolky," upřesnila Nožičková. Obec také požádala o příspěvek na pořádaní srazu rodáků Kraj Vysočina. Obdržet by mohla 67 tisíc. „Když o to budeme moci zvýšit úroveň celé akce, tak proč toho nevyužít," poznamenala rudíkovská starostka.