Výstavu v poutním domě Velehrad pořádá biskupství brněnské. Panely nesou informace v italštině a návštěvník se z nich dozví podrobnosti o životě Jana Buly i Václava Drboly, nástupu komunismu v Československu a zinscenovaných procesech proti církvi a rolníkům. Největší část se věnuje Třebíčsku. Italští návštěvníci tak mohou vidět fotografie třebíčského kina Moravia, kde byl odsouzen k smrti Jan Bula, či snímky z Lukova, Babic nebo Rokytnice nad Rokytnou. „Výstava bude po Itálii putovat, aby se s osudy obou kněží mohli seznámit i lidé mimo Řím,“ uvedl moderátor kanonizačních řízení v brněnské diecézi Jan Makyča.

Výstavu navštívila také třebíčská rodačka Lucie Kisslerová, která v Římě dlouhodobě žije. Tu trochu zamrzelo, že expozice není v Římě nikde prezentována. „Ani na stránkách Velehradu o ní neměli žádnou zmínku. Nejdříve jsem tam tedy raději zatelefonovala, abych věděla, zda vůbec můžu přijít. Řekli mi, že ano, jen je potřeba u vstupu zazvonit na recepci,“ vysvětlila Kisslerová.

Blahořečení obou farářů je nyní v závěrečné etapě zkoumání a kompletace. Hotové je již takzvané positio, tedy souhrn dokumentů potřebných pro blahořečení. „Positio bude předloženo teologické komisi. Ta jej pak předá shromáždění kardinálů a biskupů, kteří jsou členy Kongregace pro blahořečení a svatořečeni. Pokud bude jejich stanovisko kladné, předají vše Svatému otci,“ doplnil Makyča.

Výstavu minulý týden zahájil administrátor kanonizačních řízení Mons. Karel Orlita a požehnal jí kardinál Francesco Coccopalmerio. Slavnostní vernisáže se zúčastnili čeští a moravští biskupové, kteří byli tou dobou v Římě na audienci u papeže, a také velvyslanec České republiky při Svatém stolci Václav Kolaja. Informace o kanonizaci obou kněžích lze najít na webu kanonizace.biskupstvi.cz.