Průměrná teplota v kraji byla 10,9 °C. „Odchylka teploty vzduchu od normálu (1991-2020) činila 3,1 °C, a měsíc říjen můžeme hodnotit jako mimořádně teplý,“ informovala meteoroložka Gražyna Knozová z ČHMÚ. Nejvyšší průměrnou teplotu naměřili na stanici v Dukovanech, a to 12,5 °C.

Na stanici v Hruškových Dvorech v Jihlavě byla průměrná teplota nejnižší. Naměřili tam 9,7 °C. Přesto i tam v říjnu padali teplotní rekordy. Hned sedmkrát. Konkrétně ve dnech (2.-3.; 7.; 11.-13. a 21. 10.). Třetí říjen tam byl dokonce nejteplejším říjnovým dnem v historii měření. Rtuť teploměru vystoupala až na 27,3°C.

Podzim v Jemnici.
VIDEO: Barevné listí zdobí Jemnici. Podívejte se, jak ve městě kouzlí podzim

Ve středu 18. října naopak naměřili -5,1 °C, což je nová nejnižší teplota pro tento den. Celkem byly v uplynulém měsíci v Jihlavě tři mrazové dny, dva letní dny a šestnáct dní se srážkami.

V celé Vysočině se měsíční úhrny srážek mělnily od 12,9 mm na stanici Sedlec do 45,1 mm na stanici Libice nad Doubravou. „Průměrný úhrn srážek dosáhl 29,4 mm, což činí 64 % normálu a měsíc říjen hodnotíme jako normální,“ doplnila meteoroložka.

MOHLO BY SE VÁM LÍBIT: mlhou a spadaným listím z Okříšek ke Zlatomlýnu

Zdroj: Deník/František Vondrák